Üniversite öğrencilerinde ayak medial longitudinal ark durumunun denge ve esneklikle ilişkisi
The relationship between balance and flexibility of foot medial longitudinal arch status in university students
- Tez No: 543594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinde ayak medial longitudinal arkının değerlendirilip, düşük ve yüksek arkın kişinin dengesi ve kas esnekliği üzerinde meydana getireceği değişiklikler hakkında bilgi edinmektir. Bu çalışmaya 18-30 yaş aralığında üniversitede öğrenim görmekte olan toplam 81 birey dahil edildi. Bireylerin ayak medial longitudinal ark değerlendirmesi için Harris Mat kullanıldı. Bireyler, değerlendirme sonucuna göre sırayla normal, yüksek ve düşük ark olacak şekilde üç gruba ayrıldı ve demografik verileri alındı. Statik denge değerlendirmesi için tek ayak üstünde durma testi, dinamik denge değerlendirmesi için Star Excursion Test yapıldı. Gastrokinemius ve hamstring kas esneklik ölçümleri için mezura kullanıldı. Bulgulara bakıldığında, normal ark grubunda Star Excursion sol ayak üzerinde posteriora uzanma ve hamstring kas esnekliği sonuçları diğer gruplara göre istatistiksel açıdan daha iyi bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to evaluate the status of the foot medial longitudinal arches in university students and to learn about the changes of low and high arches on the muscle flexibility and balance of the person. A total of 81 individuals aged 18-30 were enrolled in the study. The foot medial longitudinal arch were evaluated using Harris Mat. İndividuals were divided into three groups according to the evaluatian of the foot: Normal, high and low arches. The demographic data of the participants were obtained. Balance were assessed for all participants by applying the Single-Leg Stance Test and Star Excursion Balance Test. Gastrocnemius and Hamstring muscle flexibility were measured by a tape measure. According to the results, in the normal arch group, Star Excursion left posterior on the left foot and hamstring muscle flexibility results were found to be statistically better than the other groups. (p0.05).