İstanbul'daki üniversite gençliğinin toplumsal mekân ve şehir algısı (İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü örneği)
Social space and city perception of university youth in Istanbul(instance of Istanbul Commerce University Sütlüce Campus)
  1. Tez No: 543684
  2. Yazar: DUYGU OYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İstanbul'un toplumsal mekân ve şehir algısı ekseninde değerlendirilmesi doğrultusunda, İstanbul'da okuyan üniversite gençliğinin şehri deneyimleme biçimleri, farklı semtler özelinde değişkenlik gösterebilmektedir. Günümüz postmodern toplumlarında tüketime yüklenen anlam gündelik yaşam pratiklerinin hemen hemen tümünü etkilemesi, üniversite öğrencilerinin de toplumsal mekânları asıl işlevi dışında algılamalarını beraberinde getirmektedir. Tüketime endeksli olarak sosyal yaşamda meydana gelen değişiklikler, özellikle gençlerin toplumsal mekân algısını doğrudan etkilemekte ve bu durum bireylerin genel yaşam tarzı, tercihleri ve alışkanlıkları gibi hususlarda değişim yaşamasına neden olmaktadır. Modern kent mekânları arasında, üniversite öğrencileri için ön plana çıkan yeme-içme mekânları ile alışveriş merkezleri asıl işlevlerinin dışında tüketim odaklı, zaman geçirme ve beklentilerin karşılanmasına yönelik kullanılmaktadırlar. Bu bağlamda sosyal sınıf, sosyal ve kültürel farklılıklarına rağmen İstanbul'da okuyan üniversite gençlerinin toplumsal mekân ve yaşadıkları şehri yorumlama noktasında birbirlerinden belirgin şekilde ayrılmadıkları görülmektedir. Bu çalışmada İstanbul'da lisans öğrenimi gören gençlerin yaşadıkları şehri ön plana çıkaran özellikleri ve kimliği ile toplumsal mekân yönelimlerinin temel belirleyicileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the evaluation of Istanbul in terms of social space and city perception, the ways that the university youth studying in Istanbul experiences the city vary specific to different districts. In today's post-modern societies, that the meaning attributed to consumption affects almost all daily activities causes university students to perceive social spaces out of their actual functions. Changes occurring in social life relevant to consumption affect directly social space perception of especially youths and this situation causes individuals to have changes in such conditions as their general life-styles, preferences and habits. Among modern city spaces, eating places and shopping malls which are prominent for university students are used, out of their actual functions, to meet their expectations and to spend time focused on consumption. In this context, it is seen that despite their social classes, social and cultural differences, university students studying in Istanbul do not diverge prominently from one another. In this study, features and identity of the city in which youths studying in Istanbul live and key determinants of their tendencies to social spaces have been examined.