US president Barack Obama's foreign policy strategy towards Iraq: Saving the face and cleaning the mess
ABD başkanı Barak Obama'nın Irak'a yönelik dış politika stratejisi: Utançtan kurtarmak ve keşmekeşi temizlemek​
  1. Tez No: 543689
  2. Yazar: ARSLAN ASIF SHEIKH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAVER ARIKAN AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
19 Mart 2003'te, Amerika Birleşik Devletleri, esas olarak Birleşik Krallık'tan gelen koalisyon güçleriyle birlikte Irak'la savaş başlattı. Patlamalar Irak'ın başkenti Bağdat'ı sarsmaya başladıktan hemen sonra ABD Başkanı George W. Bush,“Bu saatte, Amerikan ve koalisyon güçleri Irak'ı silahsızlandırmak, halkını serbest bırakmak dünyayı ciddi tehlikelere karşı savunmak için ve askeri operasyonların erken aşamasındalar.”Başkan Bush ve danışmanları savaşı dair savlarını, diktatör Saddam Hüseyin'in yönetimi altındaki Irak'ın kitle imha silahlarına sahip veya inşa etme sürecinde olduğu fikri üzerine inşa ettiler. Ancak, Irak'ta ne bir kitke imha silahı bulunabildi, ne de ABD'ye Irak'tan doğrudan bir tehdit vardı. ABD ve Başkan Bush için uzun ve aşağılayıcı bir savaş oldu. Daha sonra, halefi Barack Obama Beyaz Saray'a geldi ve askerlerin eve döneceğine söz verdi. Birlikler ayrıldığında, Irak daha fazla kargaşaya girdi.. Bu çalışmada, Obama'nın Irak politikasına özel vurgu yaparak Irak'ın işgaline yol açan ABD dış politikasının analiz edilmesi ve Bush dönemi ile benzerlikler ve farklılıklarının tartışılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
On March 19 2003, the United States, along with coalition forces primarily from the United Kingdom, initiates war on Iraq. Just after explosions began to rock Baghdad, Iraq's capital, US President George W. Bush announced in a televised address,“At this hour, American and coalition forces are in the early stages of military operations to disarm Iraq, to free its people and to defend the world from grave danger.”President Bush and his advisors built much of their case for war on the idea that Iraq, under dictator Saddam Hussein, possessed or was in the process of building weapons of mass destruction. But there were no WMDs found nor was there any direct threat to the United States from Iraq. It became a long and humiliating war for the US and President Bush. Later on, his successor, Barack Obama would enter the White House and pledge that the troops will come back home and signaled a change in US. When the troops left, Iraq went into further turmoil. This study aims to analyze the US foreign policy leading to the Iraq invasion with special emphasis on Obama's Iraq policy and discuss if there were differences or similarities with the Bush era.