السياسة الخارجية الأمريكية تجاه العراق بعد عام 2014
Us foreign policy towards Iraq after 2014
- Tez No: 751636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAJ AHSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, (2014 sonrası Irak'a yönelik Amerikan dış politikası) ve Amerikan politikasının Irak'tan uzak ama hırslarını bölgeye yönelttiği, dolayısıyla Irak'ın ekonomik bahanelerle hedef alındığı ve Saddam Hüseyin rejimi devrildiği ve Amerikan güçleri ABD Başkanı George Bush'un ve ardından Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice'ın emriyle Irak'a girdi ve 2011'de son Amerikan askeri, 2007 Stratejik Güvenlik Çerçeve Anlaşması uyarınca Irak'tan ayrıldı. Bu iç“çatışmalar”ve terörizm döneminde, bu savaş özelde Irak'ı, bölgeyi yoran IŞİD'i geride bıraktı Genel olarak, toprağı, insanları ve taşları kurcalarken, Barack Obama liderliğindeki ABD yönetimi, başta Irak olmak üzere sadece Arap arenasına dönme kararı alıyordu. , ve Amerika'nın bıraktığı terör örgütlerini ortadan kaldırma bahanesiyle, ancak bu sefer DAİŞ bölgelerini bombalayan uluslararası koalisyonun örtüsüyle müdahale etti. Amerika Birleşik Devletleri, emellerini gerçekleştirmek ve bir terör saldırısı dayatmak için Irak'taki varlığından yararlanmaya çalıştı. Hedefleri ve tüm bölge üzerindeki stratejisi, böylece sömürge planları özellikle petrol zengini bölgeleri yeniden kontrol etmeye başladı, bu yüzden güvenlik ve askeri yöntemlere başvurdular ve bazı dini planlar çekişmeleri atmak ve tüm şüpheleri ekonomik hırslardan uzak tutmaktı. güç mücadeleleri yoğunlukta ve korkunç ekonomik durum? Iraklıların toplumsal dağılımına ek olarak, Amerikan politikasının ve korsanlığının ekonomik kaynakları kontrol etmeye, çekişme yaratmaya ve Irak'ı meşgul etmeye yönelik olması nedeniyle, 2003 işgalinden bu zamana kadar Irak'taki Amerikan politikasının etkisi açıktı. Irak'ın ekonomik nimetlerinden ve o dönemdeki Amerikan politikasından kurtulmak için kendi iç sorunlarıyla uğraştı, ancak terörizmi desteklemeye devam etti ve onları bir bütün olarak bölgeye yerleştirdi.
Özet (Çeviri)
This study aims, tagged (American foreign policy towards Iraq after 2014), and the American policy was far from Iraq, but directed its ambitions towards the region, so Iraq was targeted under economic pretexts and Saddam Hussein's regime was overthrown, and the American forces entered Iraq by order of US President George Bush, and then National Security Adviser Condoleezza Rice, and by 2011 the last American soldier left Iraq under the Strategic Security Framework Agreement of 2007. During this period of internal“conflicts”and terrorism, this war that left behind ISIS, which exhausted Iraq in particular, and the region In general, as it tampered with the earth, people and stones, the US administration, led by Barack Obama, was only taking the decision to return to the Arab arena, especially Iraq, and intervene in it under the pretext of eliminating the terrorist organizations left by America itself, but this time with the cover of the international coalition that bombed ISIS areas. Initially to stop its progress after ISIS was eliminated, but during the era of Donald Trump, the United States of America tried to take advantage of its presence in Iraq to achieve its ambitions and impose a terrorist attack. Its destinations and strategy over the entire region, so colonial plans began to control again the oil-rich areas in particular, so they used security and military methods and some religious plans were to throw strife and keep all suspicions away from economic ambitions. Where were the power struggles in intensity and the dire economic situation? In addition to the social dispersal of the Iraqis, the impact of the American policy was clear in Iraq since the occupation of 2003 until this time, as the American policy and its piracy are directed to controlling the economic sources, creating strife, and preoccupying Iraq with its internal problems, so that it can dispose of Iraq's economic bounties, and what was Of the American policy in that period, but it continued to support terrorism, which succeeded them and planted them in the region as a whole.