Sık ventriküler ekstrasistolü olan hastalarda idrar metanefrin ve normetanefrin düzeylerinin araştırılması
Investigation of urinary metanefrin and normetanefrin levels in patients with frequency ventricular extrasistol
  1. Tez No: 543733
  2. Yazar: BURAK CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Ventriküler ekstrasistol (VES) bazı hastalarda asemptomatik olsada birçok hastada semptomatik seyretmektedir. Katekolaminler kalpte bulunan beta reseptörleri üzerinden aritmik etkiler yapan hormonlardır. VES etyolojisinde bilinen nedenler olsada ortaya konulamamış birçok neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada amacımız VES'i olan hastalarda altta yatan sebebin fazla katekolamin sentezine bağlı olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya; Mayıs 2018- Aralık 2018 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yılmaz- Mehmet ÖZTAŞKIN Kalp Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran Holter EKG(elektrokardiyografi)'lerinde sık VES'i olan ve kriterlere uygun 40 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü alındı. Her iki grupta da 24 saatlik idrar toplandı. İdrar örneklerinde metanefrin ve normetanefrin düzeyleri çalışıldı.Verilerin analizi TURCOSA ANALİTİK programıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although ventricular extrasystole (VES) is asymptomatic in some patients, it is symptomatic in many patients. Catecholamines are hormones that have arrhythmic effects on beta receptors in the heart.Although there are known causes in VES etiology, it is thought that there are many reasons. The aim of this study was to investigate whether the underlying cause of patients with VES was due to excessive catecholamine synthesis. Material and Method: To work; Between May 2018 and December 2018, 40 patients and 40 healthy volunteers who had frequent VES in the Holter ECG (electrocardiography) who applied to Cardiology Outpatient Clinic of Erciyes University Faculty of Medicine were included in the study. 24-hour urine was collected in both groups. Methanephrine and normetanephrine levels were measured in urine samples. The data were analyzed by TURCOSA ANALYTICAL program.