EVLİ KADINLARDA EŞ ŞİDDETİ, ŞİDDET ALGISI, EŞ ŞİDDETİNE NEDEN OLABİLECEK RİSK FAKTÖRLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE EŞ ŞİDDETİNİN YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ
  1. Tez No: 543774
  2. Yazar: HATİCE VELİPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Evli Kadınlarda Eş Şiddeti, Şiddet Algısı, Eş Şiddetine Neden Olabilecek Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi Ve Eş Şiddetinin Yaşam Kalitesine Etkisinin İncelenmesi, Dr. Hatice Velipaşaoğlu Uzmanlık Tezi, Adana, 2019. Amaç. Bu çalışmada eş şiddeti gören evli kadınlarda şiddet algısının, eş şiddetine neden olabilecek risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve eş şiddetinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem. Araştırma Adana ilinde bulunan Akıncılar, İsmetpaşa ve Televi aile sağlığı merkezlerinde kayıtlı kişileri temsil eden örneklem olan 383 evli kadın ile yürütüldü. Bu kişilerin sosyodemografik özellikleri, şiddete yönelik olası risk faktörleri, şiddet algısı gibi özellikleri ve Evlilik Uyum Ölçeği, WHOQOL-BREF(TR) Yaşam Kalitesi Ölçeği sorularına verdikleri cevaplar değerlendirildi. Çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. Veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak uygun istatistik testlerle analiz edilmiş, anlamlılık değeri p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular. Araştırmaya katılan 383 kadının 198'i (%51,7) eşinden şiddet görmüştü. Katılımcıların 147'si eşinden (%38,4) fiziksel şiddet, 182'si (%47,5) psikolojik şiddet, 68'i (%17,8) cinsel şiddet ve 81'i (%21,1) ekonomik şiddet görmüştü. Yüksek eğitim seviyeli kadınlar eşlerinden daha fazla ekonomik şiddet görmekteydi. Eşleri düşük eğitim seviyesinde olan kadınlar eşlerinden daha fazla fiziksel ve psikolojik şiddet görmekteydi. Geniş ailede yaşayan kadınlar daha fazla fiziksel ve ekonomik şiddet görmekteydi. Eşleri işsiz olan kadınlar daha fazla psikolojik şiddet, eşleri çalışanlar ise daha az ekonomik şiddet görmekteydi. Çocuk sayısı arttıkça, fiziksel ve psikolojik şiddet düzeyi artmaktaydı. Resmi nikâhı olmayanlar eşlerinden daha fazla fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet görmekteydi. Eşi sigara içen, alkol içen, madde kullanan, şans oyunu ya da kumar oynayan kadınlar, eşlerinden daha fazla şiddet görmekteydi. Kadınların ve eşlerinin babalarının annelerine uyguladığı şiddet düzeyi arttıkça, eşlerinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddet düzeyi artmaktaydı. Evlilik uyumu düşük olan kadınlar, eşlerinden daha fazla fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet görmekteydi. Katılımcıların eşlerinden gördüğü fiziksel, psikolojik, cinsel ve/veya ekonomik şiddet düzeyleri arttıkça, bedensel, ruhsal, sosyal ve çevresel yaşam kalitesi düşmekteydi. Düşük eğitim düzeyi, eşin kendi babasının annesine şiddet uyguladığına tanık olması ve kadının kendi çocukluğunda şiddet görmesi, eş şiddeti için bağımsız risk faktörü olarak saptandı. Sonuç. Evlilikte görülen şiddet kadınların evlilik uyumunu azaltmakta ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Aile hekimlerinin eğitim ve danışmanlık vererek kadını güçlendirmeleri, gerektiğinde sosyal ve ruhsal desteği sağlamaları şiddetin önlenmesinde ve şiddetin ortaya çıkarabileceği zararı en aza indirmede yararlı olacaktır. Anahtar Kelimeler. Eş Şiddeti; Şiddet Algısı; Evlilik Uyumu; Yaşam Kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Intimate Partner Violence, Perception of Violence and Risk Factors That May Cause The Intimate Partner Violence in Married Women, and The Investigation of The Effects of The Violence On The Quality of Life, Dr. Hatice Velipaşaoğlu, MD., Dissertation, Adana, 2019. Aim. In this study, it was aimed to evaluate the effects of violence perception on the prevalence of spousal violence and the effects of spousal violence on quality of life. Method. The study was carried out with 383 married women, who were family health centers of Akıncılar, İsmetpaşa and Televi in Adana. Sociodemographic characteristics of these individuals, possible risk factors for violence, and their responses to the marriage adjustment scale, WHOQOL-BREF (TR) Quality of Life Questionnaire were evaluated. This is a cross-sectional study. The data were analyzed by SPSS 21.0 program. p<0.05 was accepted as the statitstically significance level. Results. Of the 383 women who participated in the study, 198 (51.7%) were subjected to violence. 147 (34.4%) of the participants had physical violence, 182 (47.5%) had psychological violence, 68 (17.8%) had sexual violence and 81 (21.1%) had experienced economic violence. Women with higher education level experienced economic violence from their husbands. Women who had low educational hudband were more exposed to physical and psychological violence. Women living in a large family were experiencing more physical and economic violence. Women who were unemployed were exposed to more psychological violence, while their spouses were exposed to less economic violence. As the number of children increased, the level of physical and psychological violence increased. Her husband, who smoked, was drinking alcohol, using substance, playing games or gambling, was more violent. Men who had witnessed violence in their family had more frequent physical and psychological violence. Women with low marital adjustment experienced physical, psychological, sexual and economic violence from their husbands. As physical, psychological, sexual and / or economic violence increased by men, physical, psychological, social and environmental quality of life decreased. The low level of education, the witnessing of violence in the spouse's family, and the violence of the woman in her childhood were found to be independent risk factors for the violence of the spouse. Conclusion. Increased violence decreases marital adjustment and adversely affects the quality of life of women. Family physicians by providing adequate education and counselling to empower women and when necessary provide social and psychic support to women will help reduce violence against women and it's negative effect. Keywords. Partner Violence; Perception of Violence; Marital Adjustment; Life quality