Kadına yönelik eş şiddet ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of husband violence against women scale
  1. Tez No: 599668
  2. Yazar: TUĞBA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE REZAN ÇEÇEN EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı Kadına Yönelik Eş Şiddet Ölçeği'nin evli kadınlar için uygulanabilirliğini araştırmak ve psikometrik (geçerlik ve güvenirlik) özelliklerini saptamaktır. Bu çalışma, 2015-2019 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri'ne bağlı Kadın Konukevleri'nde kalmakta olan, İl Milli Eğitim Müdürlükleri'ne bağlı okullarda çalışan öğretmenler ve tesadüfi olarak seçilmiş olan 363 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, ölçeğin geçerliğini incelemek için iki farklı yöntem izlenmiştir. İlk olarak ölçeğin maddelerinin ayırt ediciliği madde analizi ile değerlendirilmiştir. Bu analizden elde edilen bulgulara göre, Kadına Yönelik Eş Şiddet Ölçeği'nde yer alan 29 maddenin benzer durumları örneklediği sonucuna varılmıştır. Geçerlik çalışmaları kapsamında ikinci olarak yapı geçerliği çalışmaları yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi, alanyazın çalışması ile tutarlı bir şekilde üç faktörlü yapının doğrulandığını göstermiştir. Standardize edilmiş faktör yükleri beklendiği şekilde kadının maruz kaldığı şiddet, şiddet mağduru kadının sosyal destek algısı ve şiddet mağduru kadının şiddete ilişkin yaygın inanışları şeklinde tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin geçerliğini sınamak amacıyla son olarak ölçüt bağıntılı geçerlik yöntemi kullanılmıştır. Kadına Yönelik Eş Şiddet Ölçeği ile Beck Depresyon Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği ilearasında ise benzer ölçekler için geçerlilik çalışması yapılmıştır. Elde edilen puanlar arasındaki ilişkilerin beklenen yönde ve anlamlı olduğu saptanmıştır vi Sonuç olarak ortaya konulan bulgular neticesinde, Kadına Yönelik Eş Şiddet Ölçeği'nin evli, okur-yazar kadınlar üzerinde geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the applicability of the Husband Violence Against Women Scale to married women and to determine their psychometric (validity and reliability) characteristics. This study was carried out with the participation of 363 women and randomly selected teachers working in the Provincial Directorates of National Education who were staying at the Women's Guesthouse of the Provincial Directorates of Family and Social Policies between 2015-2019. For the purposes of the study, two different methods were followed to examine the validity of the scale. First, the discrimination of the items of the scale was evaluated by item analysis. According to the results of this analysis, it was concluded that 29 items in the Husband Violence Against Women Scale exemplified similar cases. As a result of the validity studies, construct validity studies were performed as the second. Confirmatory factor analysis showed that the three-factor structure was validated in a manner consistent with the literature study. The standardized factor loadings are the violence that women are exposed to as expected, the perception of social support of the victim of violence and the common beliefs of the victim of violence against women. In order to test the validity of the data obtained, the criterion-related validity method was used. A validity study was performed for the same scale between the Husband Violence Against Women Scale and the Beck Depression Inventory and the Life Satisfaction Scale. It was found that the relationships between the scores obtained were in the expected direction and significant. viii As a result, it is possible to say that the Husband Violence against Women Scale is a valid and reliable measurement tool for married, illiterate women.