Birinci basamağa başvuran evli kadınlarda, aile işlevselliği üzerine etkili olan faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting family functionality of married women in primary care
  1. Tez No: 617573
  2. Yazar: ALİ ÇÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Aile, üyelerinin biyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklı olması için gerekli sevgi, şefkat, yakın ilgi ve bakım bulabilecekleri bir ortam sunar. Bu sağlıklı ortamı sağlayabilmek amacıyla ailenin yerine getirmesi gereken temel işlevleri vardır. Bu işlevler; birey, aile ve toplum sağlığını düzenlemek için gereklidir. Bu çalışmayla birinci basamak sağlık hizmetleri için başvuran evli kadınların aile işlevsellik algısı ile bunu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışma, 1 Ekim 2019 ve 31 Kasım 2019 tarihleri arasında Adana'daki üç aile hekimliği birimine kayıtlı 208 evli kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra aile işlevselliği üzerine etkili olabilecek risk faktörlerini içeren yapılandırılmış bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı. Ayrıca katılımcılara Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) uygulanmıştır. Veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizi için iki örneklemli t testi, Oneway Anova, Post-hoc Tukey, Mann-Withney U, Kruskal-Wallis, Ki-kare testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The family provides an environment where members can find the love, compassion, close attention and care necessary to be biologically, psychologically and socially healthy. In order to provide this healthy environment, the family has basic functions to fulfill. These functions are necessary to regulate the individual, family and community health. In this study, it was aimed to investigate the perception of family functionality of married women applying to primary health care services and to evaluate the affecting factors. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted on 208 married women enrolled in three family medicine units in Adana between October 1st, 2019 and November 31st, 2019. After recording the socio-demographic data, a structured questionnaire including risk factors that may have an impact on family functionality was conducted to the participants by face to face interview. Also, the Family Assessment Scale (FAD), Multidimensional Perceived Social Support Scale (CBASSS) and Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) were applied to the participants. The data were analyzed using SPSS 21 program. Two-sample t test, Oneway Anova, Post-hoc Tukey, Mann-Withney U, Kruskal-Wallis, Chi-square tests and Spearman's correlation analysis were used to analyze the data.