Taşıyıcı sistem malzemesi olarak camın incelenmesi ve hafif taşıyıcılı sistem malzemeleri ile kıyaslanması
Investigation of glass as a structural system material and comparison with lightweight structural system materials
  1. Tez No: 543786
  2. Yazar: BURCU BURAM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP, PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hafifi taşıyıcılı sistem malzemeleri denildiğinde akla ilk gelen malzemeler çelik ve ahşaptır. Günümüzde teknolojik gelişmeler ve genişletilmiş olanaklar sayesinde cam malzeme de taşıyıcı sistem malzemesi olarak bu malzemeler arasında yerini almıştır. Camın kırılgan doğasının getirdiği fiziksel sınırlamalar ile yapıda bir strüktürel eleman olarak kabul görebilmesi için diğer yapısal malzemelerin güvenilebilirlik açısından taşıdığı kriterleri ve prensipleri göz önünde bulundurarak, bu prensipleri karşılayacak şekilde dikkatle strüktürel tasarımının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada taşıyıcı bir eleman olarak yapıda kullanılan camın türleri, fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri, uygulanma teknikleri, tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve cam malzeme ile yapılmış örnek yapılar farklı başlıklar altında incelenmiştir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra aynı boyutlarda, aynı hareketli ve kaplama yükü etkisi altında tasarlanan bir yapı modeli ile matematiksel verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen matematiksel veriler ile yapısal kıyaslamalar yapılmıştır. Sonuç olarak bu kıyaslamaların yapılmasının amacı; cam malzemenin de diğer hafif taşıyıcılı sistem malzemeleri gibi strüktürel bir eleman olabileceğinin farkına varılmasının sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The first thing that comes to mind when it comes to lightweight structural materials are wood and steel. Today, thanks to technological developments and expanded possibilities, glass has also taken its place among these structural materials. Due to the physical limitations of the fragile nature of the glass, it is necessary to carefully design the structure in such a way as to meet these principles, taking into account the criteria and principles carried by other structural materials in terms of reliability in order to be accepted as an element in the structure. In this study, the types of glass used in the structure, physical, chemical and mechanical properties, application techniques, the issues to be considered when designing and samples of glass structures are examined under different headings. After making the necessary investigations, it is aimed to obtain mathematical data in the same dimensions with a structure model designed under the effect of the same moving and coating load. Structural comparisons were made with the obtained mathematical data. As a result, the purpose of making these comparisons is; to make it possible to realize that the glass material may be a structural element such as other lightweight structural system materials.