L'univers romanesque de Tahar Ben Jelloun: Le réalisme magique
Tahar Ben Jelloun'un yazın evreni: Büyülü gerçekçilik
  1. Tez No: 543816
  2. Yazar: MÜGE ÖZUĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA SEZA YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tahar Ben Jelloun L'Enfant de Sable(Kum Çocuk) ve La Nuit Sacrée(Kutsal Gece) romanlarında androjin bir ana kahraman üzerinden sömürgecilik sonrası dönemde kimlik oluşumunu inceler. Bu iki yapıtta, olaylar büyülü gerçekçi bir ortamda örülmüş olarak karşımıza çıkmaktadır. Postmodern dönemde Latin Amerika'da edebiyat dünyasına girmiş olan ,gerçekle gerçeküstünü bir arada ele alan bu anlatı türü, ezilmiş ve özünden koparılmış toplumların kendini gerçekleştirmeleri yolunda bir yöntem sağlamaktadır. Fas asıllı Fransız yazar Tahar Ben Jelloun, bu iki yapıtında doğu toplumuna ait kültür mirasını batı dünyasının mitik geçmişiyle harmanlayarak fantastik öğeler açısından zengin bir yazın evreni yaratmaktadır. Bu çalışma, frankofon edebiyatlar çerçevesinde ele aldığımız iki yapıt üzerinden büyülü gerçekçi üslubun, sömürge sonrası dönemde nasıl işlendiğini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Tahar Ben Jelloun's L'Enfant de Sable(1985) and La Nuit Sacrée(1987) is based on the construction of postcolonial identity through an androgynous hero. In these novels, the plot is woven into a magical realistic world. Magical realism is a narrative method propagated in the field of literature in Latin America during the postmodern period. This current is dealing with the real and the unreal in harmony allows oppressed and uprooted societies to reinvent themselves by discovering their origins. Tahar Ben Jelloun a French writer of Moroccan origin, builds his romantic universe rich in fantastic elements, merging his Eastern cultural heritage with the mythical heritage of the Occident. This thesis examines the way in which magical realism is exploited in Francophone literatures, especially in the works of Tahar Ben Jelloun.