Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında miyokardiyal enerji tüketimi, miyokardiyal kan akımı ve enerji veriminin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin prognostik önemlerinin incelenmesi
Evaluation of myocardial energy expenditure, myocardial blood flow, and myocardial efficiency in patients with heart failure with reduced ejection, and assessment of the prognostic significance of these parameters
- Tez No: 543826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp yetersizliği (KY), miyokard performansında bozulma ve nöroendokrin sistem aktivasyonu ile seyreden kompleks bir klinik sendromdur. KY hastalarında miyokardın kan akımı (MBF), enerji tüketimi (MEE) ve mekanik verimliliği invaziv yöntemler gerektirmesi sebebiyle ancak kısıtlı hasta popülasyonunda değerlendirilebilmiş ve risk kategorizasyonunun en önemli olduğu Fonksiyonel Sınıf (FS) 3-4 hasta grubu çalışmalara dahil edilememiştir. Transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile MEE, koroner sinüs (KS) akımları aracılığı ile MBF ölçülebilmekte olup bu iki parametrenin oranlanmasıyla enerji verimliliği hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Bu tez çalışmamızda KY hastalarında MBF, MEE ve enerji veriminin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin prognostik önemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 20 hasta üzerinde yapılan pilot çalışma sonrası %95 güce sahip olması için gerekli örneklem boyutu 100 (80 hasta ve 20 sağlıklı birey) olarak belirlenmiş ve bu amaçla 01 Ekim 2013 / 01 Temmuz 2014 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine Düşük Ejeksiyon Fraksiyonlu KY tanısı ile yatırılan 80 hasta (%83.7 erkek, ortalama yaş 57.5±13.8); ve kontrol grubu olarak organik kalp hastalığı bulunmayan 20 sağlıklı birey (%70 erkek, ortalama yaş 51.6±10.2) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar ortalama 178±43.9 gün takip edildi. Hasta grubu NYHA fonksiyonel kapasitelerine göre kategorize edildi. MBF, parasternal uzun aks sağ ventrikül giriş yolu görüntü penceresinden hesaplanmış KS'ün ileriye yönelik akımlarının zaman velosite integrali ile apikal 2 boşluk görüntülerden ölçülen KS çapının kullanılması ile elde edilmiştir. MEE parametresi sirkümferensiyal sistol-sonu stresi, atım hacmi ve sol ventrikül ejeksiyon süresi değerlerinden hesaplandı. Enerji verimi MEE'nin MBF'ye oranı ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Heart failure (HF) is a challenging clinical syndrome with deterioration in myocardial performance and activation of neuroendocrine mechanisms. In HF patients, myocardial blood flow (MBF), energy expenditure (MEE), mechanic efficiency has been poorly evaluated because of the necessity of invasive procedures in the determination of these parameters. Because of this limitation, especially NYHA Functional Class (FC) 3-4 HF patients whose risk categorisation can provide most important data, has not been included in former studies. Transthoracic echocardiography (TTE) can provide reliable data for MEE, MBF (via coronary sinus (CS) flows). Also, myocardial efficiency can be evaluated by the MEE to MBF ratio. In this study we aim to assess MBF, MEE and energy efficiency and the prognostic value of these parameters in HF population. Materials and Methods: After a pilot study had concluded with 20 patients, the sample size was determined at the power level of 95% as 100 subjects (80 patients and 20 subjects as healthy control group). With respect to this analyses 80 patients with HF (LVEF