Zihinsel dayanıklılık, bağlanma stilleri ve bilişsel duygu düzenleme: Bedensel engeli olan ve olmayan sporcular üzerine bir çalışma
Mental toughness, attachment style and cognitive emotion regulation: A study on athletes with and without physical disabilities
- Tez No: 543834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ZİŞAN KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Zihinsel Dayanıklılık, Bağlanma Stilleri ve Bilişsel Duygu Düzenleme: Bedensel Engeli Olan ve Olmayan Sporcular Üzerine Bir Çalışma Bu araştırmanın amacı; zihinsel dayanıklılık ile bağlanma stilleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 18-46 yaş arasında (Art. Ort. 26.11 ± 8.16), bedensel engeli olan (30 kadın, 43 erkek) ve bedensel engeli olmayan (64 kadın, 70 erkek) 207 sporcudan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 20.0 programı kullanılmış ve bağımsız gruplar t-testi, pearson momentler çarpım korelasyonu ve hiyerarşik adımsal çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, bedensel engeli olan ve bedensel engeli olmayan sporcular arasında, zihinsel dayanıklılık ve bağlanma stilleri bakımından anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
Mental Toughness, Attachment Style and Cognitive Emotion Regulation: A Study on Athletes with and without Physical Disabilities The aim of this study is to examine the relationship of mental toughness with attachment styles and cognitive emotion regulation strategies. The sample of the study consists of 207 athletes who with physical disabilities (30 female, 43 male) and athletes without physical disabilities (64 female, 70 male), between ages 18-46 (Mean: 26.11 ± 8.16). In the data collection process, Personal Information Form, Sport Mental Toughness Questionnaire, Relationship Scale Questionnaire and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire were used. At the analysis of the data, SPSS 20.0 program was used and independent groups t-test, Pearson product-moment correlation, and hierarchical stepwise multiple regression analysis were done. As a result of the analysis of the data obtained, it was found that there was no significant difference in terms of mental toughness and attachment styles between the athletes with physical disabilities and athletes without physical disabilities (p.05).