Amin uçlu maleik anhidrit-bütil akrilat kopolimerinin sentezi ve kadmiyum (Cd2+) iyonu için adsorpsiyon özelliklerinin araştırılması
Synthesis of maleic anhydride – butyl acrylate copolymer amine terminated and investigation of adsorption properties for cadmium (Cd2+) ion
- Tez No: 543862
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZTUĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın birinci aşamasında, fonksiyonel polimerlerin sentezlenmesinde yaygın olarak kullanılan maleik anhidrit (MA) ile bütil akrilat (BA) monomerlerinin, radikal zincir polimerleşme yöntemi kullanılarak çözücü ortamında, kopolimeri (MA-BA) sentezlenecektir. Bunun için başlatıcı olarak benzoil peroksit ve çözücü olarak metil etil keton kullanılacaktır. Kopolimer üzerinde amin uçlar oluşturmak üzere etilendiamin kimyasalı kullanılarak MA-BA kopolimeri modifiye edilecektir. Karakterizasyonlar için FTIR kullanılacaktır. Isısal özellikleri TGA ve DSC ile belirlenecektir. İkinci aşamada ise bu amin uçlu kopolimere kadmiyum iyonunun adsorpsiyon uygulamaları gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the first step of this study, the copolymer of Maleic anhydride-butyl acrylate (MA-BA) will be synthesized in the solvent by using the radical chain polymerization method from monomers of maleic anhydride (MA) and butyl acrylate (BA) commonly used in the synthesis of functional polymers. For this purpose, benzoyl peroxide as the initiator and methyl ethyl ketone as the solvent will be used. The MA-BA copolymer will be modified using ethylenediamine chemical to form amine ends on the copolymer. FTIR will be used for characterizations. The thermal properties will be determined by TGA and DSC. In the second step, adsorption applications of the cadmium ion to the amin terminated copolymer will be carried out.