Amin gruplu NIPAAm bazlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve DNA ile etkileşimlerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of amino carrying NIPAAm based polymers and examination of their interaction with DNA
  1. Tez No: 97889
  2. Yazar: DİNÇER SEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı gen transferinde taşıyıcı olarak kullanılmak üzere katyonik uyan-cevap karakteristiklerine sahip kopolimerlerin sentez edilmesidir. N- izopropilakril amid'in karboksilik asit uç gruplu homopolimerleri monomerin etanol içinde başlatıcı olarak azobisizobütironitril (AIBN) ve zincir transfer ajanı olarak merkaptoasetikasit (MP A) kullamlarak çözelti polimerizasyonuyla sentezlenmiştir. Amin uç gruplu poli(NIPAAm) sentezi aym yöntemle ancak polimer zincirlerine amin uç grubu takmak amacıyla, zincir transfer ajanı olarak aminoetantiyol hidroklorür (AET.HC1) kullamlarak gerçekleştirilmiştir. Poli(NIPAAm) daki karboksilik asit ve amin uç gruplarının varlığı FTIR ve 'H-NMR ile gösterilmiştir. Molekül ağırlıkları uç grupların titrasyonu ile bulunmuştur. Titrasyon deneyleri hem bu grupların polimer ucuna yerleştiğini göstermiş hemde polimerlerin ortalama molekül ağırlıklarının bulunmasını sağlamıştır. Karboksilik asit ve amin uç gruplu poli(NIPAAm) ortalama molekül ağırlıkları sırasıyla 1958-10228 ve 1839-5249 aralıklarındadır. Başlatıcı (AIBN) derişiminin değiştirilmesinin polimerlerin molekül ağırlıklarını değiştirmediği, ancak daha düşük derişimlerde zincir transfer ajanı kullamlarak daha yüksek molekül ağırlığında polimerler sentezlendiği bulunmuştur. Ağırlık ölçümü verilerinden hesaplanan polimerizasyon verimleri tüm polimerizasyonlarda %70'in üzerinde bulunmuştur. Bu uyan-cevap polimerlerinin LCST davranışları iki farklı pH'da (4.0 ve 7.4) spektrofotometrik olarak izlenmiştir. Her iki homopolimerinde LCST'leri birbirine çok yakın bulunmuştur (28-30°C) ve pH ile değişmemiştir. Karboksilik uçlu poli(NIPAAm) ortalama 2000 molekül ağırlığında polietilenimin (PEI) ile suda çözünen bir karbodimid (l-etil-3-(3-dimetilaminopropil)karbodiimid), (EDAC) kullamlarak kopolimerleştirilmiştir. FTIR and 'H-NMR spektrumlarmda her iki polimerin karakteristik pikleri gözlenmiştir, buda kopolimer oluşumunu ispatlamıştır. Poli(NIPAAm)'ın LCST davramşı PEI ile kopolimerizasyon sonucunda, beklendiği gibi önemli miktarda değişmiştir. PEI'dan gelen amin gruplarının zincire ilavesi, polimeri sıcaklığa daha az duyarlı hale getirmiştir.11 Seçilen homo ve kopolimerler, insan kanından izole edilen ve PCR ile çoğaltılan DNA (1 kilobaz) ile etkileştirilmiştir. Konjügatlann LCST'si kopolimerlerinkinden çok farklı bulunmuştur. Ancak, kopolimerlerin sıcaklık duyarlılıklarım konjügasyon sonrası da korudukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of this study is to synthesize cationic stimuli-responsive polymers as carriers for gene delivery. Carboxylic acid-ended homopolymers of N-isopropyl acryl amide (NIPAAm) were synthesized by solution polymerization of the monomer (in ethanol) by using asobisisobutyronitrile (AIBN) as initiator and mercaptoaceticacid (MP A) as chain transfer agent. Amine-ended poly(NIPAAm) was also synthesized by the same procedure except using aminoethanethiol hydrochloride(AET.HCl) as chain transfer agent in order to include amine-end groups to the polymer chains. Carboxylic acid and amine groups at the end of the poly(NIPAAm) were identified both with FTIR and !H-NMR. Titration experiments showed also existence of these end groups and allowed estimation of the average molecular weights. Average molecular weights of carboxylic acid- and amine-ended poly(NIPAAm) were in the range of 1958-10228 and 1839-5249, respectively. There was no effect of changing of the initiator (AIBN) concentration on the molecular weight, while higher molecular weights were obtained when chain transfer agent with lower concentrations were used, for both type of homopolymers. Polymerization yields, which were estimated from the gravimetric data, were above 70 % in all cases. LCST behaviour of these stimuli- responsive polymers was followed spectrophotometrically at two pH (4.0 and 7.4). LCST's of both homopolymers were very close to each other (28-30°C) and did not change with pH. Carboxylic acid-ended poly(NIPAAm) was copolymerized with polyethylene- imine (PEI) with an average molecular weight of 2000, by using a water soluble carbodimid (EDAC). FTIR and 'H-NMR spectra of the copolymers showed characteristic peaks of both polymers, and therefore proved the formation of copolymeric structure. LCST behaviour of poly(NIPAAm) was changed by copolymerisation with PEI, as expected. LCST's of the copolymers were significantly higher than those obtained for the homopolymer. Including amine groups (coming from PEI) into the chains made polymers less sensitive to temperature.IV Selected homo and copolymers were interacted with DNA (1 kilobase), which was isolated from human blood and multiplied by PCR. LCST behaviour of the conjugates were significantly different than those obtained for the copolymers. But, the copolymers did still keep their temperature sensitivity even after conjugation.