Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Çeltikçi bölgesinde farklı bitkilerin yetiştirildiği tarım arazilerinin bazı toprak özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some soil properties of agricultural land of different plants in Celtikçi province of kizilcahamam, Ankara
  1. Tez No: 543863
  2. Yazar: EROL GÜRKAN IŞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Kızılcahamam ilçesinin önemli tarım merkezlerinden Çeltikçi ovasının toprak özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ağırlıklı olarak sulu tarımın yapıldığı Çeltikçi ovasından, çeşitli bitkilerin yetiştirildiği farklı arazilerden 0-30 cm derinlikten 34 adet toprak örneği alınmış ve bu örneklerde suya doygunluk, tekstür, pH, EC, tuz, kireç, organik madde, elverişli P, değişebilir Ca, Mg, K ve Na analizleri yapılmıştır. Toprak analiz sonuçlarına göre, araştırma alanı toprak örneklerinin satürasyon yüzdeleri %53-%74 arasında değişim göstermiş , tekstür sınıfları genel olarak killi-tın ve killi olarak belirlenmiştir. Toprak örneklerinin pH değerleri 6,21 ile 8,05 aralığında, hafif asit, nötr ve hafif alkalin olarak, kireç içerikleri tarım arazilerine göre değişkenlik göstermekte olup %0,14 ile %23,44 arasında, EC değerleri ise 0,11 ile 2,01 dS/m arasında tuzsuz ve hafif tuzlu sınıfında bulunmuştur. Yöre topraklarının organik madde içeriklerinde bölgesel değişiklikler olmakla beraber genel olarak az ve orta sınıfında yer almaktadır.Yarayışlı P içerikleri yeterli düzeyde, değişebilir Ca, Mg ve K yönünden sorun teşkil etmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine of soil properties of Çeltikçi plain, one of the important agricultural centers of the Kızılcahamam district. Thirty four soil samples were taken from 0-30 cm depth from different areas where various plants were cultivated from the Çeltikçi plain where mainly irrigated agriculture was made. Water saturation, texture, pH, EC, salt, lime, organic matter, available P, changeable Ca, Mg, K and Na analyzes were analyzed in the soil samples. According to the results of soil analysis, the saturation percentages of soil samples vary between 53% and 74% and their texture classes are generally clay-loam and clay. pH values of the soil samples are between 6.21 and 8.05 as slightly acid, neutral and slightly alkaline, lime content varies according to the agricultural land and varies between 0.14% and 23.44%. EC values are between 0.11 and 2.01 dS / m as nonsaline and slightly saline. Although there are regional changes in the organic matter contents of the region in general, it has been found that organic matter content has a low and middle class. Available P contents are in a sufficient level, and there is no problem in terms of changeable Ca, Mg and K.