Kentin sanayi alanlarında yaşanan dönüşüm süreçleri ve dinamikleri; İstanbul Basın Ekspres aksı örneği
Dynamics and effects of the urban regeneration process in the industry areas ; İstanbul Basın Express axle
  1. Tez No: 543870
  2. Yazar: HİLAL GÖZDE NURTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN PELİN OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da bulunan Basın Ekspres Aksı'ndaki sanayi alanlarının dönüşümünü irdeleyen bir araştırma yapılmıştır. İstanbul'un hızla gelişmesiyle birlikte, ekonomik yapı, sanayi sektöründen hizmetler sektörüne kaymaya başlamış, böylece kentin yapılarıyla birlikte arazi kullanım biçimleri, fonksiyonları da değişmiştir. Bu süre zarfında uygulanan desantralizasyon politikaları ile birlikte kenti terk eden sanayi fonksiyonunun yerine bu alanların nasıl değerlendirildiği, hangi fonksiyonların geldiği konusu önem kazanmıştır. Tez çalışması kapsamında, sanayinin terk etmeye başladığı kentsel alanların dönüşümü araştırılmıştır. Çalışma bu alanlardan biri olan Basın Ekspres Aksı'na odaklanmıştır. Halihazır haritalar, saha görüşmeleri ile dönüşüm sürecinin dinamikleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a research was done on the regeneration of industry in Basın Express Axle in Istanbul. With the rapid development of Istanbul, economic structure has begun to transform move from industry sector to service sector. In this way, the constructions in the city, the use and functions of lands also changed. In the meantime, with the applied decentralization politics, how these lands are evaluated instead of the industry functions which left the city and which functions have taken their places have become important topic issue. In this study of the thesis content, the transformation of the areas where industry has begun to leave have been researched. The study is focused on Basın Express Axle, which is one of these areas. In these present maps the dynamic process of transformation and field interviews and researched.