İlaca bağlı özkıyım nedeniyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisi'ne getirilen hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of patients with drug related sui̇ci̇de to Selcuk University Faculty of medicine emergency department
  1. Tez No: 543894
  2. Yazar: ALTAN BURAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özkıyım tüm dünyada ciddi bir toplum sağlığı sorunudur. Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 13. sırada iken 15-44 yaş arasında ise 4. sıradadır. Ülkemizde özkıyıma bağlı ölüm hızları giderek artmaktadır. Özkıyım girişimleri erkeklerde 45 yaş, kadınlarda 50-55 yaş sonrası artmakla beraber; ölümle sonuçlanan girişimler erkeklerde, ölümle sonuçlanmayan girişimler kadınlarda daha fazladır. Özkıyım amaçlı alınan maddeler arasında en çok analjezikler, antibiyotikler, antidepresanlar, antiepileptikler, antihistaminikler yer almaktadır. Bu çalışmayla ilaca bağlı özkıyım nedeniyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne getirilen hastaların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, hastaneye başvuru zamanı (ay, gün, saat olarak), ilaç cinsi, toksik dozu (anamneze göre), acil servite kaldığı gün sayısı, acil servisten psikiyatri kliniğine konsultasyonu, hastanın akıbeti (psikiyatri servisine yatış, acil servisten taburcu, yatışı reddetme, exıtus), hastanın psikiyatrik son tanısı gibi özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. 01.01.2012 – 31.12.2017 tarihleri arasında Acil Tıp Anabilimdalı'na ilaca bağlı özkıyım sebebiyle başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma verilerine hasta dosyaları ve otomasyon sistemi üzerinden ulaşıldı. Hastaların büyük kısmının evli ve kadın olduğunu, yaş ortalamasının ise29.5 olduğunu tespit ettik. Özkıyım amacıyla suistimal edilen ilaçların büyük kısmını nonnarkotik ağrı kesiciler, nonsteroid ağrı kesiciler ve antidepresan ilaçlar oluşturduğunu gördük. Çoğu hastanın da toksik dozun üzerinde ilaç aldığını tespit ettik. Hastaların büyük bir kısmının akibetinin acil servisimizdeki tedavi ve takibi sonrasında taburculukla sonlandığını tespit ettik. Ayrıca özkıyım girişiminin ilkbahar aylarında ve pazartesi günlerinde artış olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Suicide is a serious public health problem in the world. It is 13th among the causes of death all over the world, and it ranks 4th among 15-44 years of age. Suicidal death rates are increasing in Turkey. Suicidal attempts increased 45 years in males and 50-55 years in females; deaths resulting in death are higher in males and in females that do not result in death. The most commonly used substances for suicide purposes are analgesics, antibiotics, antidepressants, antiepileptics and antihistamines. In this study, we aimed to evaluate the characteristics of the patient, age, sex, marital status, time of hospitalization (month, day, hour), type of drug, toxic dose (according to the history), number of days of emergency service, from the emergency department to the psychiatric clinic the patient's fate (admission to the psychiatry ward, discharge from the emergency room, denial of admission, exitus) and the patient's last diagnosis. Between 01.01.2012 and 31.12.2017, patients admitted to the Department of Emergency Medicine due to drug abuse were included in the study. The study data were accessed via patient files and automation system. We found that most of the patients were married and female and the mean age was 29.5. We found that most of the drugs that were abused for the purpose of suicide constitute non-narcotic painkillers, nonsteroidal painkillers and antidepressant drugs. Most patients have also found that they are taking a toxic dose. We found that the fate of most of the patients ended with discharge after the treatment and follow-up in our emergency department. We also found that the suicide attempt increased in the spring and on Monday.