Çalışanların performans değerlendirme algısı - Türk Telekom uygulaması
Employees' performance evaluation perception: Türk Telekom example
  1. Tez No: 543897
  2. Yazar: ERCAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, çalışanların performans değerlendirme algısı değerlendirilmiştir. Araştırma bölümü betimsel ve ilişkisel tarama modeline göre modellenmiştir. 2018 yılında Türk Telekom A.Ş. İç Denetim Başkanlığında görev yapan 63 personele anket uygulanmış ve 59 anket değerlendirmeye uygun bulunmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formundan yararlanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek üzere Demografik Bilgi Formu, ikinci bölümde ise Performans Değerlendirme Ölçeği yer almaktadır. Bu kapsamda Performans değerlendirme algısı cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, medeni duruma mesleki kıdeme ve mevcut iş yerindeki çalışma süresine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Sonuçlar SPSS istatistik programına girilerek analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kadın ve erkek personelin performans değerlendirme algısının eş değerde olduğu saptanmıştır. Performans değerlendirme algısının yaş grupları, eğitim durumu, mesleki kıdem değişkenlerine göre fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca evli ve bekâr personelin performans değerlendirme algısının da eş değerde olduğu tespit edilmiştir. Performans değerlendirme algısının işyerindeki çalışma süresi değişkenine ve unvan değişkenlerine göre fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of performance evaluation in Telecom sector is evaluated. The research section was modelled according to the descriptive and relational screening model. In 2018, Turk Telekom A.S. 63 personnel working in Internal Audit Department were surveyed and 59 surveys were evaluated. The questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire consists of two parts. In the first part, Demographic Information Form is used to determine the personal information of the participants and in the second part, the Performance Evaluation Scale is included. In this context, it was examined whether the perception of performance evaluation differed according to gender, age, education, marital status, employment seniority and working time at the current workplace. The results were analysed by entering SPSS statistical program. As a result of the study, it was determined that the perception of performance of male and female personnel is equal. There was no statistically significant difference in the perception of performance evaluation according to age groups, education level and professional seniority variables. In addition, it is determined that the perception of performance evaluation of married and unmarried personnel is equivalent. The difference between the performance of the perceptions of performance evaluation and the length of work and variables were not statistically significant.