Sürdürülebilir kentiçi ulaşım politikaları ve akıllı ulaşımsistemleri destekli paratransit modelleme
Sustainable urban transportation policies and its assisted paratransit modeling
  1. Tez No: 543936
  2. Yazar: RECEP KIŞLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Değişen şehir dinamikleriyle birlikte seyahat ihtiyaçalarında ki artış, trafik sıkışıklığı ve karbon emisyonunun artması şehirlerin önemli problemleri haline gelmektedir. Tüm bunların yanında dünyada yaşanan gelişmeler, vatandaşları konforlu ve kaliteli bir ulaşım hizmeti beklentisine itmekte ve idarelere bu poblemelere karşı sürdürülebilir ulaşım çözümleri üretme görevi düşmektedir. Günümüzde sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir ulaşım hususlarına yönelik ilgi her geçen gün artmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, önceleri belli başlı kaynak tüketim hususları odaklanırken, günümüzde ekonomik ve sosyal refah, hakkaniyet, insan sağlığı ve ekolojik bütünlük gibi çok çeşitli konular üzerine eğilmektedir. Sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin yapılan dar tanım, teknolojik çözümlere odaklanmaktadır. Öte yandan, bu kavrama ilişkin yapılan geniş tanım, gelişmiş seyahat seçenekleri, ekonomik teşvikler, kurumsal reformlar, arazi kullanımı ve teknolojik yenilikler gibi daha entegre çözümleri kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında, günde 520 aracın trafiğe katıldığı İstanbul için sürdürülebilir trafik talep yönetim politikalarını, Kentiçi ulaşımda kullanılan; otobüs, tren, metro, tramvay, taksi, dolmuş gibi geleneksel toplu ulaşım türlerinin yönetim politikalarını ve dünyada hızla yaygınlaşan ve son yıllarda trend haline gelen; klasik toplu ulaşım hizmetleri ve özel araç kullanımına alternatif olarak ortaya çıkan paylaşımlı ulaşım türlerinin detaylı analizi yapılarak, bu sistemlerin İstanbul toplu ulaşım sisteminde uygulanabilirliğini ele alıp, servis sistemi altyapısının kullanıldığı talep odaklı ulaşım sistemi iş modelinin kurgulanması ve seçilen pilot bölge için rotaban yazılımı kullanılarak yolculuk taleplerine araç atama ve güzergah oluşturma işlemlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the changing urban dynamics, increasing travel needs, traffic congestion and carbon emissions are becoming major urban problems. All these developments in the world are pushing the citizens to expect a comfortable and high quality transportation service and there is a duty to produce sustainable transportation solutions for these poblemans. Today, interest in sustainability, sustainable development and transportation is increasing day by day. while focusing primarily on key resource consumption aspects, Sustainable development focuses on a variety of issues, such as economic and social well-being, equity, human health and ecological integrity. The narrow definition of sustainable development focuses on technological solutions. On the other hand, the widedefinition of this concept includes more integrated solutions such as advanced travel options, economic incentives, institutional reforms, land use and technological innovations. This thesis studies include that; the sustainable traffic demand management policies for Istanbul where 520 vehicles are participating in traffic per day; the management policies of traditional types of public transport such as buses, trains, subways, trams, taxis, and dolmuses, and the management policies of the world, which are rapidly becoming popular in the world, class public transportation services and the alternative transportation methods for private vehicles by considering the applicability of the public transport system in Istanbul and by constructing the business model for establishing the demand-oriented transportation model using the service system infrastructure for Istanbul and using the rotaban software for the selected pilot region vehicle assignment and route creation procedures for travel requests.