Ti-Cr-Co esaslı diş implantı üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Ti-Cr-Co based dental implants
- Tez No: 543944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilindiği üzere bir malzemenin biyomalzeme olarak sınıflandırılabilmesi için biyouyumlu olması gerekmektedir. Malzemelerin biyouyumlu olması için de in vivo ve in vitro testlerden geçmelidir. Aşınma, basma, çekme, korozyon dayanımı gibi mekanik ve kimyasal testlerin yanı sıra vücut-malzeme uyumu, malzemenin vücut içinde davranışları bu testlerin kapsamındadır. Bu çalışmada Ti-Cr-Co esaslı biyometallerin üretimi ve karakterizasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a matter of fact, a material must be biocompatible in order to be classified as biomarker. In order for materials to be biocompatible, they must pass in vivo and in vitro tests. Mechanical and chemical tests such as abrasion, compression, tensile and corrosion resistance as well as body-material compatibility and behavior of the material within the body are included in these tests. In this study, the production and characterization of Ti-Cr-Co based biomethals have been investigated.