Güvenlik güçlerinin bilgi güvenliği farkındalığına yönelik bir betimleme
A description related to information security awareness of security personal
  1. Tez No: 543945
  2. Yazar: EMRE TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnternetin hayatımızın her alanına nüfuz etmesi ile birlikte günümüzde, banka bilgileri, çalışma hayatı ile ilgili bilgiler, kişinin yaşantısını ilgilendiren tüm unsurlar, kısacası tüm kişisel veriler elektronik cihazlar vasıtası ile depolanmakta ve internet yardımı ile istenildiği zaman bir başka kişiye gönderilmesini mümkün kılmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri ile birlikte geliştirilen tüm uygulamalar hayatımızı kolaylaştırmasının yanında yeni güvenlik tehditlerini ve suç tiplerinin de birlikte getirmektedir. Güvenlik güçlerinin bilgi güvenliğine yönelik farkındalık düzeylerinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışma ile güvenlik güçleri açısından mevcut durum belirlenerek elde edilen verilere göre eksiklikler tespit edilerek öneriler geliştirilebilecektir. Bu da konuya ilişkin literatüre katkısının yanı sıra ilgili kurum-kuruluş ve yöneticilere önemli veri kaynağı oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, with the internet penetrating into all areas of our lives, bank information, information about working life, all the elements related to the person's experience, in short, all personal data are stored by means of electronic devices and it is possible to send them to another person by internet help. All the applications developed together with the information and communication technologies not only make life easier but also bring new security threats and crime types together. This study aims to determine the level of awareness of security forces about information security and it will be possible to identify the deficiencies according to the obtained situation and develop suggestions in terms of security forces. This could be an important source of data for the relevant institutions and administrators as well as the literature contribution of the subject.