Kurumsal imajın kurumsal bağlılık üzerindeki etkisi: Etkili iletişim ve kurumsal sosyal sorumluluk göstergeleri ile ayakkabı imalat sektöründe bir araştırma
The effect of corporate image on organizational commitment: A research in the manufacturing sector of shoes with the indicators of effective communication and corporate social responsibility
  1. Tez No: 543976
  2. Yazar: EZGİ ULER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kurumsal imaj ile kurumsal bağlılık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada kurumsal imaj göstergesi olarak etkili iletişim ve kurumsal sosyal sorumluluk olmak üzere iki değişken incelenmiştir. Böylelikle etkili iletişim ve kurumsal sosyal sorumluluk değişkenlerinin, kurumsal bağlılık üzerindeki ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu iki kavram arasındaki ilişkinin ortaya konulmasının hem akademik yazına katkıda bulunacağı hem de kurumların insan kaynakları politikalarında kullanılması açısından faydalı olarak görülmektedir. Çalışma evreni İzmir ilinde ayakkabı imalat sektöründe faaliyet gösteren iki kurumdan oluşmaktadır. Bu kurumlarda çalışan 150 mavi yakalı ve beyaz yakalı çalışana anket yöntemi ile ulaşılmış ve veriler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kurumsal imaj ile kurumsal bağlılık arasında istatistiksel anlamda anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and establish the relationship between corporate image and organizational commitment. İn this research, two variables were examined which is including effective communication and corporate social responsibility as a corporate image display operation. Thus, effective communication and corporate social responsibility variables were studied to determine the relationship on organizational commitment. Exploring the relationship between these concepts could have implications for management research and human resources management practices. The population of the study consists of employees of two company in İzmir which have been worked in the shoe sector. 150 employees from these two organizations provided data for his study by responding to survey questionnaires. Obtained data was recorded an statistic program and analyzed. Results of data analysis showed that corporate image was related to organizational commitment significantly.