Sağlık sektöründe örgütsel bağlılık ve iş tatmininin kurumsal imaja etkisi
The impact of organizational commitment and job satisfaction on corporate image in the healthcare sector
  1. Tez No: 974302
  2. Yazar: EMRE EBEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe görev yapan çalışanların örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeylerinin kurumsal imaj algısı üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Örgütsel bağlılık, çalışanların kurumla kurdukları duygusal ve bilişsel etkileşim düzeyini ifade ederken; iş tatmini, bireylerin mesleki faaliyetlerinden elde ettikleri memnuniyet düzeyini yansıtmaktadır. Kurumsal imaj ise bir kurumun paydaşlar nezdinde oluşturduğu genel izlenimi temsil etmektedir. Araştırma kapsamında, Kayseri ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel sağlık işletmelerinde görev yapan 403 sağlık çalışanına anket uygulanmış ve elde edilen veriler nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Analiz bulguları, çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin ve iş tatmini algılarının kurumsal imaj üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Bu bulgular, çalışanların işletmelerine olan bağlılıklarının ve işlerinden duydukları tatmin düzeyinin artmasının, işletmenin imajının da olumlu biçimde şekillenmesine katkı sağlayacağını ifade etmek mümkündür. İlave olarak, sağlık hizmetlerinde kaliteyi yükseltmek ve sektörde sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmek açısından çalışan odaklı yönetim yaklaşımlarının önemini ortaya koymakta olup, sağlık işletmelerinin hem çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik iç dinamiklere odaklanan politikalar geliştirmeleri hem de kurumsal imajı güçlendirecek stratejik iletişim ve dış paydaş ilişkilerine önem vermeleri gerektiği bakış açısını da öne çıkarmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the impact of employees' levels of organizational commitment and job satisfaction on perceptions of corporate image within the healthcare sector. Organizational commitment refers to the degree of emotional and cognitive engagement that employees establish with their organization, while job satisfaction reflects the level of contentment individuals derive from their professional activities. Corporate image, on the other hand, represents the overall impression a company creates in the eyes of its stakeholders. Within the scope of the research, a survey was administered to 403 healthcare employees working in public and private healthcare institutions operating in the province of Kayseri, and the data obtained were evaluated using quantitative analysis methods. The analysis findings indicate that employees' levels of organizational commitment and perceptions of job satisfaction have positive and statistically significant effects on corporate image. These findings suggest that increasing employees' commitment to their organizations and their satisfaction with their work contributes positively to shaping the organization's image. Additionally, the results highlight the importance of employee-centered management approaches in enhancing service quality and achieving sustainable competitive advantage in the sector. They also underscore the perspective that healthcare organizations should both develop policies focused on internal dynamics aimed at increasing employee satisfaction and give importance to strategic communication and external stakeholder relations that will strengthen their corporate image.