Consumer behavior and a research on consumer perception of Turkish Airlines
Tüketici davranışı ve Türk Hava Yolları'nın tüketici algısı üzerine bir araştırma
- Tez No: 544003
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde tüketici davranışı ve Türk Hava Yolları'ndaki tüketici algısı üzerine bir çalışma yapılmıştır. Türk Hava Yolları 1933 yılında kurulmuştur ve 1956 yılında IATA'ya katılmıştır. Bu sayede küresel bir şirket haline gelmiştir. Sonrasında filosunu ve kabin ekibini geliştirerek dünyada en çok ülkeye sefer yapan havayolu şirketi konumuna gelmiştir. Uçuşlarında ekonomi ve business sınıfı yaparak toplumun neredeyse tüm kesimine hitap edebilmiştir. Türk Hava Yolları dünyada en çok bilinen Türk markasıdır ve Türkiye için küresel pazarda büyük bir önemi bulunmaktadır. Türk Hava Yolları yerel pazarda AnadoluJet şirketiyle, global pazarda da Lufthansa'ya ortak girişimi olan SunExpress havayolu firmasıyla da rekabet edebilmektedir. 2011 ve 2015 yılları arasında Avrupa'nın en iyi havayolu şirketi olarak ödül almıştır ve pek çok alanda ödüller almaya da devam etmektedir. Her geçen gün seferlerine yeni tarifeler ekleyerek daha çok noktaya uçuş yapmayı amaçlamaktadır. Pazarlama bileşimi ve stratejisi oluştururken pazarlamacıların tüketici davranışına, karar verme sürecine ve algılamasına önem vermesi gerekmektedir. Tüketici algısını ölçmek için bir anket hazırlanmıştır ve bu anket yoluyla tüketicileri Türk Hava Yolları'yla uçmaya teşvik eden temel sebepler ortaya çıkarılmıştır. Bu yolla Türk Hava Yolları'nın pazarda rekabet edebilmesini sağlayan güçlü yönlerinin ve geliştirilebilecek yönlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the consumer behavior and a research on consumer perception of Turkish Airlines. Turkish Airlines was established in 1933 and joined IATA in 1956. By this way, it is globalized. Later on, it developed the fleet, cockpit crew and became the airline which flies to the maximum amount of countries in the world. With business and economic class differentiation it addresses to the most of the segments in the society and became the most well-known company of Turkey and it has importance for the competition of Turkey in global area. Turkish Airlines can compete with its subcompany AnadoluJet in the local market, with its associated company SunExpress which is a cooperation with Lufthansa. Between 2011 and 2015 it is selected as the best airline company in Europe. It keeps being rewarded in plenty of areas. Day by day, more destinations are added to the flight schedule of Turkish Airlines. When the marketing mix and marketing strategy of Turkish Airlines is determined marketers should pay attention to behavior, decision making process and perception of consumers. To measure the consumer perception a survey is prepared and the primary reasons which motives consumers to prefer Turkish Airlines are determined through this survey. That is why, this thesis aims to give a point of view about the outstanding features of Turkish Airlines among its competitors and determine which features can be developed.