Sakız ve siyah kabaklarda ovül kültüründe spermidineve putrescine uygulamalarının haploid bitki elde edilmesine etkileri
Effects of spermidine and putrescine applications on haploid plant obtention via ovule culture in sakiz and dark green squashes
- Tez No: 544006
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, sakız ve siyah kabaklarda ovül kültüründe spermidine ve putrescine uygulamalarının haploid bitki elde edilmesine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada materyal olarak 3 farklı Sakız kabak çeşidi ile 3 farklı Siyah kabak çeşidi kullanılmıştır. Ovül kültürü uygulamalarında embriyo teşviki için 5 mg/l 2,4-D ilave edilmiş MS besi ortamı kullanılmıştır. Araştırmada poliaminlerin etkisini görmek amacıyla spermidine (Spd) ve putrescine (Put) 40, 80 ve 160 μM/l dozda ayrı ayrı ve her ikisi birlikte 80, 160 ve 320 μM/l (1:1, v:v) dozlarında kullanılmıştır. Kontrol grubu sadece 5 mg/l 2,4-D içermiştir. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre, ovül gelişimi ve kallus oluşumunun her çeşide göre farklı seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Ovül gelişim sonuçlarına bakıldığında her çeşitte elde edilen ovül gelişim oranları genel olarak kontrol grubuna oranla daha başarılı bulunmuştur. Kallus oluşum sonucuna göre Elida Fı çeşidi sadece Put ve sadece Spd içeren ortamlarda, Roni Fı çeşidi Put+Spd içeren ortamlarda, Shakila Fı Spd ve Put+Spd içeren ortamlarda, Seyden Fı sadece Put içeren ortamlarda, Brillante Fı Put ve Put+Spd içeren ortamlarda ve Chivas Fı sadece Put içeren ortamlarda kontrol grubuna oranla daha iyi sonuçlar vermiş, genel olarak en iyi kallus gelişim oranı 40 µM Put içeren ortamda görülmüş, ancak bunlardan bitki elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of spermidine and putrescine on the haploid plant obtention via ovule culture were investigated in Sakız and dark green squashes. As plant material, 3 different cultivars of Sakız and 3 different cultivars of dark green squashes were used. 5 mg/l 2,4-D added MS medium was used for embryo stimulation in ovule culture applications. To determine the effects of polyamines, spermidine (Spd) and putrescine (Put) were used with the concentrations of 40, 80 and 160 μM/l. Furthermore, spermidine and putrescine were used together with concentration of 80, 160 and 320 μM/l (1:1, v/v), respectively. The control group include only 5 mg/l 2,4-D. According to the results of the research, it was determined that ovule development and callus formations were at different levels in every varieties. Ovule development results were found to be more successful with polyamines added culture media than the control group. According to the result of callus formation; the best culture medias were only Put and Spd for Elida Fı, Put+Spd containing media for Roni Fı genotype, Spd and Put+Spd-containing medias for Shakila Fı variety, Put and Put+Spd-containing medias for Brillante Fı genotype, and only Put in Chivas Fı variety. Generally, the best callus growth rate was found in 40 μM Put containing media, but plant from callus was not obtained.