İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığında Bel_yz_K1589 numarada kayıtlı Şiir Mecmuası
The magazine of poetry registered in the Atatürklibrary of Istanbul Metropolitan Municipality undernumber bel_yz_k1589
  1. Tez No: 544044
  2. Yazar: NURSEN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Klasik Türk edebiyatı, Türk edebiyatının önemli bir dönemini oluşturmaktadır. Edebi eserler meydana getirildiği dönemin siyasi, kültürel, sosyal, dini izlerini taşır. Antoloji özelliğine sahip olan mecmualar dönemin edebi özelliği hakkında da bilgiler verir. Çalışmamızın konusunu oluşturan eser İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığında Bel_Yz_K1589 numarada kayıtlı şiir mecmuasıdır. Mecmua 71 varaktan oluşmaktadır. Tezin giriş bölümümde mecmua ve mecmuaların sınıflandırılması ile ilgili bilgi verildi. İkinci bölümde mecmuanın özellikleri belirlenerek incelemesi yapıldı. Mecmua XVIII. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirlerini içermektedir. Metin içinde yer alan şairlerin biyografileri kısa bir şekilde sunulmuştur. Mecmuada beyitlerle yazılan nazım şekillerinden gazel ve kaside ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Metinde gazel ve kasidelerin yanı sıra muhammes, tahmis, müseddes, muaşşer, terkib-i bent gibi nazım şekilleriyle yazılmış şiirler de bulunmaktadır. Nazım şekilleri, aruz kalıpları ve MESTAP tablosuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde şiir mecmuasının transkrpsiyonlu metni yer almaktadır. Mecmuada bulunan şairlerin şiirleri Dîvânlardaki şiirlerle karşılaştırılarak metin tenkidi yapılmıştır. Şiirlerde Dîvânlardan farklı olarak beyit sayısı farklılığı, diziliş farklılığı ve kelime farklılığı gibi durumlar söz konusudur. Bu farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classic Turkish Literature is the important part of Turkish Literature. It carries political, cultural, social, religious signs of the term when was composed literal works. Journals having anthological features give information about literal features of the term too. The work, subjected to our study, is poem journal registered at Istanbul Metropolitan Municipality, Ataturk Library with number Bel-Yz-K1589. The Journal consists of 71 folios. At Instruction Part of by Thesis, it was given information about the journal and classification of the Journal. At the Second Part, features of the Journal were determined and they were viewed. The Journal includes poems of poet, lived in XVIII. Century. Biographies of poets taken place in the text were presented shortly. Ode and eulogium from poetry types written as couplets in the Journal, were mainly used. As well as odes and eulogiums, there are also several poems written in different poetry types such as pentastarch, tahmis, museddes, muasser, terkib-ibent. There were given place to poetry types, aruz prosodies and MESTAP tables. At the Third Part, there is transcribed text of the Poem Journal. Text critics were made by comparing poem of poets in the Journal and Ottoman Poems. There are differences in number of couplets, couplet orders and words at the Poems distinctly from Ottoman Poems. These differences were shown as footnotes.