İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı BEL-YZ-K 0355 nolu Şiir mecmuası (40b-88b varak) transkripsiyonlu metni ve MESTAP'a göre tasnifi
Istanbul Municipality Ataturk Library BEL-YZ-K 0355 Poetry Challenge (40b-88b) transcription text-review
  1. Tez No: 674071
  2. Yazar: AYŞE DERTLİGARİP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Mecmua, Türk edebiyatının en eski ilim ve edebiyat ürünlerinden biri olup ihtiva ettiği bilgiler bakımından edebiyat tarihine kaynaklık etmektedir. Bir dönemin zevk anlayışı, ilgi gören şairleri, bilinen ve bilinmeyen şiirleri ve şairleri mecmualarca günümüze kadar ulaşmıştır. Son yıllarda mecmualar üzerine yapılan çalışmaların artması ile birlikte Klâsik Türk Şiiri'nin henüz gün yüzüne çıkmamış edebî ve ilmî alandaki zengin birçok hazinesi de gün yüzüne çıkmıştır. Bu çalışmada, İstanbul Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nda bulunan Bel-Yz-K0355 numarada kayıtlı olan şiir mecmuasının (40b-88b) varakları incelenmiştir. Çalışmada, mecmuanın tanımından yola çıkılarak tasnifi, çeşitleri ve önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmaya konu olan mecmuanın özelliklerine dair bilgiler verilerek mecmuadaki şiirlerin vezin, kafiye ve redif gibi ahenk unsurları tablolar ve grafikler ile gösterilmiştir. Mecmuada yer alan şiirler MESTAP'a göre düzenlendikten sonra mecmuanın çeviriyazılı metni oluşturulmuştur. Divanlarda kaydı bulunan şiirlerin farklılıkları dipnotlarla gösterilmiştir. Ayrıca divanlarda yer almayan şiirler hem metin içerisinde hem de metnin inceleme kısmında belirtildi.
Özet (Çeviri)
Mecmua is one of the oldest scientific and literary products of Turkish literature, which has its roots in Arab culture, and it is a source for the history of literature in terms of the information it contains. The sense of taste of a period, the poet that attracted attention, his known and unknown poems, have reached today by magazines written by new poets. In recent years, with the increase of studies on mecmualar, many rich treasures of classical Turkish poetry in literary and scientific fields have come to light. In this study, the foils of the poetry mecmua (40b-88b) registered in the number Bel-Yz-K0355 in the Atatürk Library of Istanbul Municipality were examined. In the study, based on the definition of the mecmua, its classification, types and importance were emphasized. By giving information about the features of the mecmua that is the subject of the study, the harmony elements of the poems such as rhyme, rhyme and redif were shown in tables and graphics. After the poems in the mecmua were arranged according to MESTAP, the transliteration text of the mecmua was prepared. The differences of the poems recorded in the divan were shown with footnotes. In addition, the poems that were not included in the divan were mentioned both in the text and in the review part of the text.