İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_K0708 numaralı Şiir Mecmuasının MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi)'a göre metni ve incelenmesi
Text and examination of the Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library No. Bel_Yz_K0708 Poem Magazine based on MESTAP (Systematic Classification of the Magazines Project)
- Tez No: 698072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Mecmualar, Türk şiir tarihine ışık tutan değerli kaynaklardandır. Yalnızca döneminde ün yapmış şairlerin popülaritesini göstermede değil, tezkirelerde yer almayan şairlere ve onların şiirlerine ulaşılmasında, tanınmış şairlerin ise dîvânlarına girmemiş şiirlerinin ortaya çıkarılmasında mecmualar önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nda kayıtlı bulunan Bel_Yz_K0708 numaralı şiir mecmuası, MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi)'a göre incelenmiş ve çeviri yazı alfabesine aktarılmıştır. Söz konusu mecmua, 1289/1873 tarihinde Üsküdar'da Rifâî Sandıkçı Dergâhı şeyhlerinden, Mehmed Şevket Efendi tarafından derlenmiştir. Mecmua, derleyicisinin ve derleme tarihinin bilinmesi ve ayrıca Alevi-Bektaşi geleneği çevresinde gelişmiş şair ve şiirleri ihtiva etmesi açısından ayrı bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Magazines are invaluable sources that shed light on the history of Turkish poem. Magazines play a significant role not only in demonstrating the popularity of famous poets of their time, but also in having access to poets not included in the collections along with their poems as well as unearthing poems composed by well-known poets but not included in their divan collections. In this study, No. Bel_Yz_K0708 poem magazine registered in Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library has been examined based on MESTAP (Systematic Classification of the Magazines Project), and its translation has been transcribed to written language. The aforementioned magazine was collected by Mehmed Şevket Efendi, a sheikh of the Uskudar Rifâî Sandıkçı Dervish Convent in 1289/1873. The magazine is of a special importance as it has a known collector and collection date as well as involving poets and poems centered around the Alevi-Bektashi tradition.