Meme dolgunluğu (Angorjman) gelişen annelerde lahana uygulamasının etkisi
The effect of cabbage leave application in mothers having breast engorgement
- Tez No: 544052
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmada angorjman gelişen annede lahana uygulamasının ağrıya, meme dokusundaki rahatlamaya, pompayla sağılan süt miktarına ve annenin kaygı düzeyi ile lahana uygulamasından memnuniyetine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Eylül 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde bebeği yatan ve her iki memesinde angorjman gelişen 18 anne ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Anne Tanıtım Formu”ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Annenin bir memesine iki saat lahana uygulanmıştır. Diğer memeye herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Sonra her iki meme de aynı anda, aynı vakum ve hız ayarında elektronik süt sağma pompasıyla sağılmıştır. Bu sağma işleminden sonra annenin iki memesi için ağrı, rahatlama, memnuniyet düzeyi, sağılan sütün miktarı ve kaygı düzeyi tekrar değerlendirilmiştir. Bulgular: Annelerin yaş ortalaması 29.78±6.44 yıl olarak bulunmuştur. Annelerin %88.9'u isteyerek gebe kalmıştır. Annelerin %61.1'inin ilk doğumu olduğu, %38.9'unun iki ve daha çok doğum yaptığı belirlenmiştir. Annelerin %38.9'u vajinal doğum, %61.1'i sezaryen doğum yapmıştır. Bebeklerin %61.1'i 37 haftanın üstünde doğmuştur. Annelerin doğum sonrası iki ile 15. günleri arasında angorjman sorununun başladığı saptanmıştır. Annelerin yaşadıkları angorjmanın emzirme ya da sağma işlemlerini etkileme durumları incelendiğinde; %27.8'inin az, %27.8'inin orta ve %44.4'ünün çok etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to determine the effect of cabbage leaf application upon pain, allayment of breast tissue, amount of milk by pumping in maternal having engorgement, and upon the anxiety level of maternal and her contentedness from the application of cabbage leaf. Method: The study has been conducted with 18 maternals whose infants were hospitalized in Neonatal Intensive Care Unit of Children's Hospital in Faculty of Medicine of Ege University and whose both breasts had engorgement between the dates of September 2018 and January 2019. In the gathering of research data,“Maternal Description Form”and State-Trait Anxiety Inventory has been utilized. A leave of cabbage has been applied to a breast of maternal for two hours. But the other one hasn't been applied. Afterwards both breasts have been milked through electronical milking pump simultaneously, at the same vacuum and speed. Thereafter the milking process, for both breasts of her, pain, allayment, level of contentedness, amount of milk taken by pumping, and level of anxiety has been re-evaluated. Findings: Age average of mothers has been found as 29.78±6.44 years. Of 88.9% mothers appealingly became pregnant. It has been determined that 61.1% of the mothers had the first delivery, and 38.9% of them had had two and more deliveries. Of 38.9% of the mothers had vaginal delivery and 61.1% of them had C-section. Of 61.1% of them were born in a period of above 37 weeks. It has been determined that the engorgement problems of the mothers emerged between the second and 15th postnatal days. When the mothers are asked about the state of engorgement's affection that they experienced on breastfeeding or milking process, 27.8% of them gave answers as it tinctures, 27.8% of them answered as it effects reasonably, and 44.4% of them responded as it effects dreadfully.