ABD başkanı Donald Trump'ın söylemlerinde İslamofobi
  1. Tez No: 544070
  2. Yazar: NACİYE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 Eylül 2001'de meydana gelen Dünya Ticaret Merkezi'ne saldırılardan sonra artan İslam karşıtı eylemler ve devamında yaşanan olaylar İslamofobi kavramının yeniden canlanmasını sağlamıştır. Eski ABD Başkanı G.W. Bush'tan sonra yeni dönem ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemlerinde de İslamofobiye rastlanmaktadır. Bu tezin amacı ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemlerindeki İslamofobik unsurları incelemektir. Bu maksatla öncelikle İslamofobi kavramı incelendi ve kavramın ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve anti-Semitizm ile olan bağlantısına değinildi. Kavramsal çerçeveyi takiben, İslamofobinin Haçlı seferlerinden 11 Eylül'e nasıl bir tarihsel süreçte ortaya çıktığı, geçmişten günümüze etkileri ve şu andaki konumundan bahsedildi. Son olarak, Donald Trump'ın basılı ve sosyal medyada yer alan söylemleri incelendi ve söylemlerindeki İslamofobik unsurlar tezin önceki kısımlarında oluşturulan tarihsel, kavramsal ve kuramsal çerçeve içinde tahlil edildi.
Özet (Çeviri)
The term islamophobia has re-emerged with the rise of actions against Islam after 9/11 not only in the USA but in other Western countries as well. The discourse articulated by the US President Donald Trump along with the previous President G.W. Bush included significant Islamophobic elements.The purpose of this thesis is to analyse these Islamophobic elements in Donald Trump's discourse. To this end, the concept of Islamophobia is elaborated in the first part with respect to racism, xenophobia and anti-Semitism. Following this conceptual framework, the historical background from the Crusaders to the 9/11 is studied in order to explain the making of Islamophobia in a comparative historical context. Eventually, the case of Donald Trump and his Islamophobic rhetoric is analysed with reference to the conceptual and historical framework in the previous chapters of the thesis.