Yönetsel açıdan yerel yönetimler ve spor ilişkisi: Mersin Büyükşehir Belediyesi örneği
Relationship between local goverments and sports from managerial perspective: Mersin metropolitan municipality example
- Tez No: 544091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada yönetsel açıdan yerel yönetimler ve spor ilişkisinin belediyelerin üst ve orta düzey yöneticileri perspektifinden incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) karakterdedir. Çalışmanın verileri,“Yöneticilerin Yerel Yönetimler ve Spor İlişkisine Bakışı Görüşme Formu”ile mülakat deseni kullanılarak toplanmıştır. Görüşme formu Mersin Büyükşehir Belediyesinde görev yapan, sporla ilgili karar ve uygulama süreçlerinde yetki ve sorumluluğu bulunan 11 yöneticiye uygulanmıştır. Çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem ve kolay ulaşılabilir örneklem yöntemleri uygulanarak çalışma grubu belirlenmiştir. Görüşmeler ve görüşmelerin deşifresi bizzat araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Dijital ses kaydı alınarak toplanan veriler deşifre edilmiştir. Verilerin analizinde Betimsel Analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak; belediyelerin spor hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için spor yönetiminin bir daire başkanlığı olarak örgütlenmesi gerektiği ve belediyeye ait ödül yönetmeliğinin sporu ve sporcuyu teşvik ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca yatırımların ve personel istihdamının önünün açılması için büyükşehir belediyeleri mevzuatında spora ilişkin değişikliklerin yapılması gerektiği, büyükşehir belediyesinin sporla ilgili yatırımlara aktardıkları payın yeterli olduğu ve engellilerin spor yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla büyükşehir belediyesine ait spor alanlarında fiziki düzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine relations of the local governments and sports from the perspective of upper and middle managers of municipalities. The research is characterized as phenomenology from qualitative research patterns. The data of the study were collected by using the interview pattern with the interview form of the view of managers on the relationship between local governments and Sport. The interview form was applied to 11 managers, who are officiated at Mersin Metropolitan Municipality and have the authority and responsibility in the decision-making and implementation processes of the sport. . The study group was determined by using sampling methods from the sampling methods purposed study group and easily accessible sampling methods. The interviews and decipher of them were realized by the researcher personally. The data collected by digital audio recording is decoded. Descriptive analysis method was used to analyze the data. As a result; It has been determined that sport management should be organized as a department to execute sport services of the municipalities more effectively and efficiently, also the municipality award regulation encourages sports and athletes. In addition, it has been concluded that sports legislation should be amended in order to pave the way for investments and personnel employment, the share of metropolitan municipality transferring to sports related investments is sufficient and physical arrangements in sports areas of metropolitan municipality should made in order to facilitate the exercise of disabled people.