Filaman sarım FRP borularla güçlendirilmiş beton kolonların eksenel yük altındaki davranışının incelenmesi
Investigating behaviour of concrete columns strengthened with FRP flament wrapping under axial loading
  1. Tez No: 544092
  2. Yazar: MERVE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN GEMİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPASLAN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde kompozit malzemelerin kullanımının yaygınlaşması sonucunda inşaat uygulamalarında hem yapısal hem de yapısal olmayan endüstriyel yapı elemanları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle yapının yük taşıma elemanı olan kolon ve kirişlerde yapıyı güçlendirme ve koruma amacıyla kullanımları mevcuttur. Uygulamalarda kolonların güçlendirilmesi ve korozyona karşı direncin arttırılması amacıyla imalat öncesi ve imalat sonrası çalışmalar yapılmaktadır. Bu tezin amacı; filaman sarım tekniği ile üretilmiş cam ve hibrid kompozit borularla güçlendirilmiş beton kolonların eksenel yük altındaki davranışının incelenmesi, güçlendirilmiş silindir kolonların yük kapasitesi ve sünekliğine olan etkisinin araştırılmasıdır. Genleşen çimentolu betondan üretilen numuneler test edilmiş ve davranışları incelenmiştir. Su/ çimento oranının betonun yük dayanımına ve sünekliğine etkisinin araştırılması amacıyla bu oranlar 0,4-0,5 ve 0,6 olarak uygulanmıştır. Bununla birlikte aynı çimento su oranına sahip numuneler, (±55°)3 sarım açılı cam, (±55°)3 sarım açılı hibrid ve (±75°/±55°/±45°) sarım açılı hibrid kompozit borularla güçlendirilerek üretilmiş ve test edilmiştir. Çalışmada karşılaştırılacak parametreler; beton basınç dayanımına filaman sargının etkisi ve genleşen çimentonun filaman sargılı kompozit borular içerisinde kullanıldığında borunun davranışına olan etkisidir. Yapılan deneysel çalışmalarda oluşan hasarlar gözlemlenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Özellikle deneysel çalışma esnasında kompozit borunun taşıma yüküne etkisi ve boruda oluşan hasarlar incelenmiştir. Çalışma sonucunda kompozit borularla güçlendirilmiş kolanların referans numunelere oranla yük dayanımında yaklaşık 2 kat, deplasmanda ise 5,5 kata kadar artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the widespread use of composite materials, it has started to be used as both structural and non-structural industrial construction elements. Especially, these materials are used as the load-carrying element of columns and beams, for helping to strengthen and protect these structures. In the application, pre-production and post-production works are carried out in order to strengthen the columns and increase the resistance against corrosion. The aim of this project; is to investigate the behaviour of concrete columns reinforced with glass and hybrid composite pipes produced by filament winding technique under axial load, to investigate the effect of cylinder columns on load capacity and ductility. Samples made of cemented concrete with were tested and their behaviour was examined. In order to investigate the effect of cement water ratio on the load strength and ductility of concrete, these ratios are applied as 0,4-0,5 and 0,6. Along with it, the same samples (±55°)3 were also produced and tested using (±55°)3 winding angle, (±55°)3 winding angle hybrid and (±45°/±55°/±75°) winding angle hybrid composite pipes. The parameters to be compared in the study; The effect of the filament winding on the concrete compressive strength and the effect of the expanded cement on the behaviour of the pipe when used in the filament wrapped composite pipes. Damage in experimental studies has been observed and recorded. In particular, the effect of bearing load on the composite pipe and the damage to the pipe were investigated during the experimental study. As a result of the study, it has been determined that the columns reinforced with composite pipes have a significant increase in load resistance and displacement compared to the reference samples.