Yerel yönetimler üzerindeki denetim ve sayıştay denetimi
The Inspection on the local goverments and the audit of court of accounts
- Tez No: 63225
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
ÖZET Genel kabul gören tanımı ile yerel yönetimler, belirli bir coğrafî alanda yaşayan yerel topluluğun bireylerine, bir arada yaşamak nedeniyle kendilerini en çok ilgilendiren konularda hizmet üretmek amacı ile kurulan, karar organları yerel toplulukça seçilerek göreve getirilen, yasalarla belirlenmiş görevlere, yetkilere, özel gelirlere, bütçeye ve personele sahip, üstlendiği hizmetler için kendi örgütsel yapışım kurabilen, merkez yönetimi ile ilişkilerinde yönetsel özerklikten yararlanan kamu tüzel kişileridir. Yerel yönetimlerin tüzel kişiliklerine dayanarak elde ettikleri yönetsel ve mali alanlardaki hareket serbestisine özerklik denilmektedir. Ancak hiçbir yerel yönetim birimi tamamıyla kendi başına buyruk ve egemen değildir. Bu nedenle çatısı altında yaşadıkları devletlerin amaçlarına uygun hareket etme yükümlülüğü altındadırlar. Yerel yönetimlerde denetim, ya bu kuruluşların kendi örgütleri, birimleri ve hesaplan üzerinde yürütülen“iç denetim”biçiminde ya da bu örgütsel yapının dışındaki bir takım kuruluşlarca yürütülen“dış denetim”biçiminde olmaktadır. Ülkemizde yerel yönetimler kurum içi denetim birimlerinin yanısıra, kurum dışındaki birtakım merkezi yönetim birimleri tarafından da denetlenmektedir. Bu denetimlerin ağırlık noktasını mali denetimler oluşturmaktadır. Yerel yönetimler üzerindeki dış denetimi; -yönetsel vesayet denetimi -yönetsel yargı organlarının denetimi -Sayıştay denetimi olarak alt başlıklara ayırmak olanaklıdır. Yerel yönetimlerin, kendileri dışındaki bir yönetsel kuruluş tarafından yasaların öngördüğü sınırlar içinde denetlenmesine vesayet denetimi denir. Merkezi yönetim bu yetkisini; mülki idare amirleri, il ve ilçe idare kurulları, Bakanlar Kurulu, İçişleri Bakanlığı ve diğer bazı Bakanlıklar, DPT ve İller Bankası gibi organ ve kuruluşları aracılığıyla kullanmaktadır. Ayrıca yerel birimler üzerinde, çeşitli Bakanlık Teftiş Kurullarının denetim ve teftiş yetkisi de bulunmaktadır. Vesayet denetimi, yerel kuruluşların kararlan, eylem ve işlemleri organ ve personeli üzerinde uygulanmaktadır. Bu uygulamalar onaylamadan yerine geçerek karar vermeye kadar çok geniş bir alanda merkezi yönetimi söz sahibi yapmaktadır.. Çağdaş olmayan bu ağır vesayet uygulamalarının, Anayasa ve yasalarımızdan bir an önce ayıklanması ve denetimin eğitici ve yol gösterici karakterinin ön plana çıkartılması gerekmektedir.Yönetsel gözetim ve denetimden ayrı olarak yerel yönetimlerin mali açıdan denetimi ülkemizde özel bir dış denetim ve yargı kuruluşu olan Sayıştay tarafından yapılmaktadır. Anayasanın 160'ıncı maddesi Sayıştayı; genel ve katma bütçeli yönetimlerin bütün gelir gider ve mallarım TBMM adına denetlemek, sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamakla görevlendirmiştir. Günümüzde Sayıştayın yerel yönetimler üzerindeki mali denetimi, 832 sayılı Sayıştay Kanununun geçici 8'inci maddesine dayanarak yapılmaktadır. Bu maddede yerel yönetimlerin denetimi geçici olarak verildiğinden uygulamada bu yönetimlerin denetimi uzun yıllar ikinci plana itilmiştir. Ancak son yıllarda bu yönetimlerin denetlenmesine ağırlık verilmiştir. Sayıştay bugün için yerel yönetimlerin hesaplarım yalnızca hukuka uygunluk açısından denetlemektedir. Ancak uygulanan denetim yöntemi tüm evrakların incelenmesi biçiminde olduğundan eskimiştir, etkinlik ve verimlilikten uzaktır.1996 yılı içerisinde yapılan Kanun değişikliği ile hesapların kısmi denetimine imkan verilmiş olması ve etkinlik ve verimlilik denetiminin mevzuatımızda açıkça yer alması bu olumsuzlukları en aza indirecek düzenlemelerdir. Sayıştay bu görevleri yerine getirmek için biran önce denetim standartları oluşturmalı ve hizmetiçi eğitim çalışmalarına hız vermelidir. özellikle son zamanlarda yerel yönetimlerin mali denetimi konusunda bir Yerel Yönetimler Sayıştayı kurulması fikri değişik çevrelerce tartışılmaya başlanmıştır. Bugünkü Sayıştay yerel yönetimlerin denetimiyle ilgili konulan bütünüyle kapsayacak yetki, görev ve fonksiyona sahiptir. Ayrı bir yerel yönetimler Sayıştayı kurmak yerine, var olan denetim tekniklerini geliştirici, uygulamada ortaya çıkan sorun ve tereddütleri giderecek yeni yasal düzenlemelerle Sayıştay denetimini pekiştirecek bir düzenlemenin yapılması daha uygun olacaktır. Bütün bunlar yapılırken yerel yönetimler de dahil tüm mali mevzuat ele alınıp değiştirilmeli çağdaş bir yapıya kavuşturulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bilinçli kitlelerden oluşan bir halk denetiminin yollan açılarak yerel yönetimler üzerindeki halk denetimi etkin kılınmadığı sürece yapılacak her türlü denetim eksik kalacaktır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT In general,the local government is the legal personality which is established to produce services for the matters of the members of local society living together in a determined geographic area. Its decision organs are elected by the local society and have the duties, authorities,special incomes,budget and personnel determined by laws.lt can establish its own hierarchic structure to fulfil its duties and makes use of admisnistrative autonomous. Autonomy is the actional freedom of local government in the financial and administrative spheres obtained by its legal personality. However,no local governmental unit is absolutely sovereign and free. Therfbre,they are responsible to the central government,having to the into account the objectives of their states. Audit in local government is either“internal audit”which is carried out by their institutions, units and over accounts or“external audit”which is carried out by other establishments out of the organizational structure. The local governments in our country are not only cotrolled by some kids of central units out of the institution, but also by its own controlling units.The majority of this controls are financial ones in character. The external audits on local government can be dividet into: -audit of administrative tutelage -audit of adminitrative judicial organs -audit of Court of Accounts Tutelage audit is to control of local government by an administrative institution out of its own structure,in legal framework. Central authority uses mis authority through! such organs and institutions as local governers,municipal administration councils, Council of Ministers, Inferior Ministery and some other Ministeries, SPO (State Planning Organization) and Banks of Provinces. In addition, some Inspectory Ministeries have the authority of audit and on local units. Tutelage audit is applied on the decisions and actions, organs and personnel of local governments.These operations give the central authority power in large scope from approval, to making decisions.This uncontemporary and tutelage operations have to be eliminated from our Constitution and laws, and aducational and guidining character of audit ought. Apart from administrative inspection and audit, financial audit of local government has been accomplished by Court of Account which is a special external audit and judicial instution.IV The Article 160 of the Constitution gives Court of Accounts the task of control of income, expenditures and properties of general and annexed budget' authorities on behalf of TGNA and sets up the codes governing the accounts and actions. Today, the financial audit of Court of Accounts on local government has been carried out according to the temporary Article 8 of Court of Accounts Law numbered 832. The article, since the audit of local governments is temporarily detrmined, in feet, the audit of these authorities is ignored for years. However, the audit of these authorities are recently concetrated. The Court Of Accounts Audit the Local governments accounts for only their compatibility with laws. However, the existing audit method is carried out by inspecting the whole documents, so, it is very old-based and free from effeciency and productivity. With law meudment made in 1996, clear existence of partial and effecient audit were provided to reduce undesired conditions. Court of Accounts should immediately from its audit standarts and increase in-service educational works to fulfil these duties. Especially the idea of establishing a Local Governments Court of Accounts to audit financially the local governments has recently been discussed by various circles. Today's Court of Accounts has enough authority, task and function to cover completely the matters related to audit of local goverments. Instead of establishing a separate Court of Accountts,it will be better to make new regulations which will strengthen the audit of Court of Accounts, by rehabilitating existing audit methods and solving application' problems and hesitations. While all these should be done, the whole financial legislation including the local goverments 'should be revised and changed so that it has a contemporary structure. It should be kept in mind that every type of supervising will be inadequate as long as ways of conscious residents' audit over local goverments are opened.