Elektromekanik ve doğal ses analizi Gaziantep 'Akkent Kongre ve Sanat Merkezi örneği'
Electromechanical and natural sound analysis Gaziantep sample of 'Akkent Congress and Art Center'
- Tez No: 544169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İNCESAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dinleyici salonlarında hacim içerisinde hedeflenen işitsel konfor düzeyinin sağlanması, akustik verilerin mimari tasarımla bütünleştirilmesiyle birlikte sağlanabilir. Akustik tasarım günümüzde bilgisayar destekli programlarda yapılan analizler neticesinde, kullanılacak malzemelerinde etkileri hesaplanarak optimum çözümler sunmakta ve mekanı akustik açıdan mükemmel hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Bir konser salonunda uluslararası standartlarda belirtilen doğal akustik konfor düzeyinin sağlanması halinde, kaynaktan çıkan ses, tüm dinleyicilere uygun ve eşit olarak ulaşabilmektedir. Bu bağlamda tezde; kongre salonlarında akustik performansın değerlendirilmesine yönelik kriterlerin analizi yapılmış ve bir kongre merkezi örneklem olarak seçilerek hacim akustiği açısından değerlendirilmiştir. Örnek çalışma bölümü, Gaziantep Akkent Kongre ve Sanat Merkezi projesi ana salonunun akustik ve elektroakustik kriterler göz önünde bulundurularak tasarlanması sürecini kapsamaktadır. Salondaki akustik konfor düzeyi ODEON yazılımı yardımıyla tasarlanmıştır. Son bölümde, yapılan simülasyon ve ölçümlerle elde edilen veriler ışığında, salonun akustik performansına ilişkin sonuçlar ortaya konulmuş ve iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Providing the level of auditory comfort in the volume of audience hall, can be provided by integration of acoustic data with architectural design. Acoustic design, Today as a result of analysis carried out in computer-enhanced programs, helps to provide optimum solutions and to make the space acoustically perfect by calculating the effects of the materials to be used. In a concert hall, if the Level of natural acoustic comfort which stated in international standards is provided, the sound from the source can be reached equally and suitable for all audience. In this context, the thesis; The criteria for evaluating acoustic performance in congress halls were analyzed and one of congress center, was selected as a sample, evaluated for volume acoustics. The Study case, Gaziantep Akkent Congress and Art Center project are covered the process of designing the main hall considering the acoustic and electroacoustic criteria. Acoustic comfort level was designed with ODEON software in the hall. In the last chapter, In the light of the data obtained from the simulation and measurements, the results related to the acoustic performance hall was presented and improvement suggestions were developed.