II. Abdülhamid Döneminden itibaren verilen imtiyazlar (1876-1923)
II. privileges given from Abdülhamid Period (1876-1923)
- Tez No: 544173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Osmanlı Devleti 1299'dan 1922'ye kadar geçen sürede sırasıyla kuruluş, yükselme, duraklama, gerileme ve dağılma dönemlerini yaşamıştır. Dağılma Dönemi Padişahı olan Sultan II.Abdülhamid dağılmak üzere olan bir ülkenin tahtına oturmuştur. 1876 yılında padişah olan II.Abdülhamid Osmanlı'nın otuz dördüncü padişahı ve islamın yüz onüçüncü halifesidir. Osmanlı'nın en zor zamanlarında dağılma döneminde milliyetçilik akımı sebebiyle azınlık isyanları, çağdaşlaşma ve batılılaşmanın etkisiyle oluşan bir aydın sınıfı, yeni dünya düzeninin getirdiği demokrasi, özgürlük, meşruti yönetim kavramları hazinesi ve sermayesi az kalmış bu sebeple aldığı dış borçları ödeyemez duruma gelmiş lakin yer altı ve yer üstü zenginlikleri olan bir devletin başına geçmiştir. Gelişen teknoloji ile ulaşım maliyetinin azalması ve çağdaşlaşma yolunda atılan adımlara dahil olmak isteyen Devlet-i Aliyye yeterli hazineye sahip değildir. Maddi imkansızlıklarla yerli sermayenin yapabileceği kadarıyla demir yolları, maden araştırması, maden işletmeleri, Osmanlı mimarisi, yerli işletmeler yapılmıştır. Maliyenin yetersiz kaldığı alanlarda ise yabancı devletlerin yardımına ihtiyaç duyulmuştur, yardım karşılığında devletlere imtiyazlar verilmiştir. Aldıkları imtiyaz çerçevesinde devletler imtiyaz aldıkları bölgelerde demir yolu hattı yapımı, maden ve petrol arama işletme hakkı, ticari imtiyazlara sahip olmuşlardır. Bu çalışma Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini 1876 senesinden 1923 yılına kadar yabancı devletlere verilen imtiyazları araştırıp ve inceleyerek bir araya getirmiştir.
Özet (Çeviri)
During the period between 1299 and 1922,the Ottoman Empire lived the periods of entablishment, ascension, stagnation, decline and disintegration respectively. Sultan II. Abdulhamid Khan, who was the sultan of the period of the period of the Imperialism,sat on the throne of an emancipation country. In 1876, is the thirty-fourth sultan of Islam and the thirteenth halif of Islam.During the disintegration period of the Ottoman Empire,minority rebellions,an intellectual class formed by the influence of modernization and westernization, democracy, freedom,legitimate administration concepts, treasury and capital the liquuor which has become unable to pay the foreing debts it has received has become the head of a state with riches of underground and above ground. The reduction of the cost of transportation with the adwent of technology, the State-i Aliyye enough to take part in the steps taken towards the mondernization, there are railways, mining exploration,mining operations,Ottoman architecture,domestic capital can do with occasional impossibilities. In areas where the ministry inadequate,the foreign states need to be trained ad the states have been granted concession area,railway construction, mining and oil exploration rights, commercial concessions. This study brought together the recent periods of the Ottoman State by searching and examining the privileges granted to foreing states from 1876 to 1923.