Germir geleneksel konutlarının iç mekanlarındaki sabit mobilyalar
Built-in furnitures in Germir traditional houses
- Tez No: 544174
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞFİKA GÜL AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 662
Özet
Bu tez çalışması 'Germir Geleneksel Konutlarının İç Mekanlarındaki Sabit Mobilyalar' la ilgili bir araştırmadır. Kayseri'ye bağlı Germir'deki sabit mobilyaların konuta bağlı olarak biçimlenmesinden dolayı konutun kendisinin de bir ölçüde ele alınarak tanımlanması gerekmiştir. Tarihi Germir evlerinde Türk evi plan şemalarının kullanıldığı, bazı evlerde de Türk evi plan şemalarının birtakım değişikliklere uğrayarak şekillendiği gözlenmiştir. Evle birlikte tasarlanan Germir'deki sabit mobilyalar da geleneksel Osmanlı-Türk evindeki mobilyalara benzemektedir. Mobilyalardaki bezemelerin 19.yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı başkentinde görülen örneklere uygun olarak Batı sanatının etkilerini yansıtmaktadır. Konutun ve içindeki mobilyaların biçimlenmesinde etkili olan Germir'in içinde bulunduğu şartlar, yani fiziki özellikleri, tarihçesi, sosyo-ekonomik durumu ele alınarak incelenmiştir. 19.yy'da inşa edildikleri anlaşılan Germir'de çalışması yapılan evlerin sabit mobilyaları önce fotoğraflarla tespit edilmiş, sonra bu mobilyaların ayrıntılı çizimleri yapılarak gözlemler ortaya konulmuştur. Germir evlerindeki mobilyalar ayrıntılı olarak incelendikten sonra, fonksiyonlarına göre sınıflandırılmış, oda içlerindeki konumları, bezeme özellikleri tanımlanmış, eski ve yeni fotoğraflarla mobilyalarda meydana gelen değişiklikler ve özgünlüklerini koruyup korumadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca mobilyalarla ilgili çeşitli sayısal sonuçlar çıkarılmıştır. Germir'deki tarihi mobilyalar, daha sonra Kayseri il sınırları içindeki diğer örneklerle karşılaştırılarak aralarındaki benzerlik ve farklılıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study on built-in furnitures of Germir traditional houses, Germir district, province of Kayseri. Because of the influence of built-in furnitures on house plans, the need to define the Germir houses arised. It is seen that the plans of historical Germir houses have Turkish house plan types while some of them have features subjected to some alterations. The built-in furnitures of Germir houses were designed in conjunction with the house plans. Furniture ornaments are under the influence of Western styles and art movements current in the Ottoman capital İstanbul, in the last quarter of 19th century. Germir's geographical, physical, historical and socio-economic features are also considered as factors contributing in the formation of these old house plans and built-in furnitures accordingly. To begin with Germir houses and the furnitures were photographed, afterwards related detailed survey drawings were made. At the end all the built-in furnitures were classified, according to their functions, locations and ornamentation features. Comparisons of old and the newly updated pictures of these furnitures was made and the material at hand was avaluated. In addition, various numerical tables were prepared and evaluated. Finally, the old built-in furnitures of Germir houses was compared with the neighboring cities' and environmental rural settings' house furnitures throughout the province of Kayseri and the differences and similarities was put forth and revealed.