Raising connected speech awareness to foster 8th grade Turkish efl learners' listening comprehension and pronunciation skills
Yabancı dil olarak ingilizce öğrenen 8. sınıf Türk öğrencilerinin dinleme ve telaffuz becerilerini geliştirmek için bağlantılı konuşma farkındalığı yaratma
  1. Tez No: 544208
  2. Yazar: EDA ÇİMEN ÖZMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlantılı konuşma eğitiminin İzmir, Türkiye'de özel bir okulda okumakta olan, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 8. sınıf Türk öğrencilerinin dinleme becerilerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışma, öğrenenlerin eğitimden önce ve sonraki otantik İngilizce anlama seviyelerinde bir farklılık olup olmadığını ve hangi bağlantılı konuşma elementlerinin dinleme bakımından daha kolay geliştiğini belirlemeyi hedeflemektedir. Katılımcıları, yaşları 13-14 aralığında olan 16 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler dinleme testleri, sınıf içi gözlemler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle hem nitel hem de nicel yöntemlerle toplanmıştır. Bulgular, bağlantılı konuşma farkındalığı yaratmanın, öğrencilerin dinleme becerisi üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, çalışma boyunca doğrudan öğretilmiş bağlantılı konuşma elementleri eşit olarak gelişim göstermemiştir. Sonuçlar temel alınarak, bunu yaratan olası sebepler tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of connected speech training on listening comprehension skill of 8th grade Turkish EFL learners studying at a private school in Izmir, Turkey. Precisely, the study attempts to identify if there is a difference in learners' level of understanding of authentic English before and after the training and which specific connected speech features develop more easily in terms of listening as a receptive skill. The participants in this study were 16 students whose age range was 13-14. The data were collected both quantitatively and qualitatively from listening tests, classroom observations and semi- structured interviews. The findings revealed that raising connected speech awareness had a positive effect on students' listening comprehension. However, all the features instructed explicitly throughout the study did not develop equally. Based on the findings, possible reasons are discussed and recommendations for further studies are provided.