Daha önce hiç dil ve konuşma terapisi almamış okul çağı çocuklarına sahip ebeveynlerin dil ve konuşma terapisi mesleğine yönelik farkındalıklarının belirlenmesi
Determining the awareness of parents with school-age children WHO have never taken speech and language therapy
- Tez No: 802189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada okul çağındaki çocuklarına hiç konuşma eğitimi almamış ebeveynlerin farkındalık düzeylerinin araştırılmasını amaçlamıştır. Birincil amaç, bu ebeveynlerin meslek hakkında sahip oldukları bilgi düzeyini ve çocukları için konuşma ve dil terapisinin potansiyel faydalarını anlamak olmuştur. Veriler, daha önce konuşma ve dil terapisi deneyimi olmayan okul çağındaki çocukların ebeveynlerini hedef alan bir anket aracılığıyla toplandı. Anket, konuşma ve dil terapisi mesleğine ilişkin anlayışlarını, uygulamanın kapsamını ve iletişim güçlüğü çeken çocuklar için olası yararları ve sonuçları değerlendirmeye odaklandı. Çalışmada okul çağındaki çocukların ebeveynleri arasında konuşma ve dil terapisi mesleği hakkında farkındalığın ve eğitimin artırılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır. Bu, hedeflenen halkı bilinçlendirme kampanyaları, okullar ve sağlık profesyonelleri ile iş birliği ve konuşma ve dil terapisinin yararları hakkında bilgi yaymak için güvenilir bilgi kaynaklarının kullanılması yoluyla başarılabilir. Ebeveyn farkındalığını artırarak, iletişim güçlüğü çeken daha fazla çocuğun uygun ve zamanında müdahaleye erişmesi ve akademik ve sosyal yaşamlarında daha iyi sonuçlara yol açması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the awareness levels of parents who have never received speech training for their school-age children. The primary goal was to understand the level of knowledge these parents had about the profession and the potential benefits of speech and language therapy for their children. Data were collected through a questionnaire targeting parents of school-aged children with no prior experience of speech and language therapy. The survey focused on assessing their understanding of the speech and language therapy profession, the scope of practice, and possible benefits and outcomes for children with communication difficulties. In the study, it was concluded that there is a need to increase awareness and education about the profession of speech and language therapy among parents of school-aged children. This can be achieved through targeted public awareness campaigns, collaboration with schools and health professionals, and the use of reliable sources of information to disseminate information about the benefits of speech and language therapy. By raising parental awareness, more children with communication difficulties are expected to access appropriate and timely intervention and lead to better outcomes in their academic and social lives.