The use of speech acts in Turkish EFL classes
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda üretilen söz eylemler
  1. Tez No: 674430
  2. Yazar: TÜLİN TÜRNÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak okutulduğu sınıflarda hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin kullandıkları tüm söz eylemleri işlevleriyle birlikte inceleyen neredeyse hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu betimleyici çalışmada, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından üretilen tüm söz eylemlerin sınıflandırılması ve bunların işlevlerinin saptanması amaçlanmıştır. Öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından üretilen söz eylemler, Searle (1969) temel alınarak sınıflandırılmış ve işlevleri ortaya konmuştur. Çalışmaya dört kadın, dört erkek olmak üzere sekiz öğretim görevlisi ve onların A, B ve C olmak üzere üç farklı seviyedeki sınıfından 129 öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan altı sınıf A, bir sınıf B ve bir sınıf C seviyesindedir. Her biri yaklaşık kırk'ar dakikadan oluşan toplam 42 ders saati kaydedilmiş ve yapılan kayıtların Jefferson (1984) yönetimi ile çevriyazısı yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, hem öğretim görevlilerinin hem de öğrencilerinin belirtici, yönlendirici ve yansıtıcı olmak üzere aynı türden söz eylemleri bir dizi farklı işlevle kullanırken, yükümleyici ve bildirici türlerini hiç kullanmadıklarını ortaya koymuştur. Çalışmanın, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda üretilen söz eylemlerin doğasının ortaya konmasına katkı sağlayacağı ve sınıf içindeki söz eylem kullanımına odaklanarak eğitim ortamlarında, özellikle de öğretmen adaylarında dilsel farkındalık yaratma sürecine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Almost no studies have been conducted to examine all the speech act types used by teachers and by students together in classes where English is taught as a foreign language (EFL context). This descriptive research aimed to determine the speech act use of instructors and students at a state university in Turkey. The speech acts used by both groups were classified separately based on the taxonomy of Searle (1969), and their functions were analyzed. Four female and four male instructors participated in the study voluntarily along with their 129 students in eight classes at three different levels: A, B, and C. Six classes were from level A, one class was from level B, and one was from level C. Forty-two 40-minute class hours were recorded, and these recordings were transcribed using the Jeffersonian Transcription Notation (1984). The results of the study revealed that both the instructors and their students used the same three types of speech acts: Assertives, directives, and expressives with various different functions. However, commissives and declaratives were not detected in their classrooms. In the light of the results, this thesis study is thought to contribute to the understanding of the nature of speech act use in EFL context and shed light on the process of raising linguistic awareness with an emphasis on the use of speech acts in educational contexts.