Eğitim örgütlerinde öğretmen performans değerlendirme sistemi
Teacher performance evaluation system in educational organizati̇ons
- Tez No: 544210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Eğitim örgütlerinde örgüt çıktılarının nitelikli hale getirilmesinde, örgütsel, bireysel etkililik ve verimliliğin artırılmasında öğretmen performans değerlendirme sistemi önemli görülmektedir. Bu araştırmada İstanbul ili Avrupa yakasında görev yapan öğretmen, okul müdürü ve maarif müfettişi görüşlerinin, resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki performans değerlendirme sistemi mevcut durum ve beklentilerinin ortaya konması sonucunda, eğitim örgütlerindeki performans değerlendirme sistemi süreç ve sonuçlarına yol göstermesi hedeflenmiştir. Nitel bir çalışma olarak, resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında performans değerlendirme sistemi öğretmen, okul müdürü ve maarif müfettişi görüşlerinde ''olgubilim araştırma deseni'' kullanılmış, bu bağlamda 12 eğitimci ile ''maximum çeşitlilik'' örneklemesinden yararlanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak ''yüz yüze görüşme tekniği'' seçilmiş, verilerinin çözümlenmesi ve yorumlanmasında ''içerik analizi'' kullanılmıştır. İçerik analizi sonucunda sırası ile 5 tane; ''performans algısı'', ''etki unsurları'', ''performans süreci'', ''yetkinlik grupları'' ve ''çoklu değerlendirme'' temalarına ulaşılmıştır. Katılımcıların deneyimlerindeki anlamlandırma süreçleri birbirinden farklı olarak, performans değerlendirme olgusunu hedefler ve gelişimsel süreçler olarak yansıtmışlardır. Öğretmen performans değerlendirme sistemi sorunlarına yönelik görüşlerde performans değerlendirmeyi etkileyen unsurları yetkinsizlik, sistemsizlik ve kültür bağlamında ele almışlardır. Öğretmen performans değerlendirme sisteminin nasıl olması gerektiğine ilişkin görüşlerinde ise hedef, planlama ve değişime yönelik ifadelerde bulunmuşlardır. Katılımcılar, öğretmen performans değerlendirme sisteminin yetkin eğitim paydaşları tarafından yapılması gerektiğini açıklamışlardır. 360 derece performans değerlendirme kavramına yönelik görüşlerde öğretmen performansının değerlendirilmesinde çoklu değerlendirme ve yöntem olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, eğitimde performans değerlendirme öğretim, öğrenme durumlarının daha iyi yönetilmesinde temel bir etkinliktir. Performans değerlendirme çalışmalarının öğretmenlerin performansları arasındaki farkın doğru analiz edilmesi, performansın ödüllendirilmesi, çalışanların geliştirilmesi, çalışanlara geri bildirimde bulunulması, örgüt çıktılarının nitelikli hale getirilmesi gibi amaçlara hizmet etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Teacher performance evaluation system is considered to be important in improving organizational, individual effectiveness and in qualifying organizational outputs in educational organizations. In this study, guiding the performance evaluation system processes and its results in the education organizations was aimed by putting forth the views of teachers, school principals and education inspectors working in the European side of Istanbul, as well as the current situation and expectations of the performance evaluation system in official primary and secondary education institutions. As a qualitative study, the '' phenomenological research pattern '' was used in the reviews of teachers, school principals and education inspectors of the official primary and secondary education institutions, and within this context, ''maximum variation sampling' method was used with 12 educators. ''Face to face interview technique'' was chosen as the data collection tool of the study, and ''content analysis'' was used to analyze and interpret the data. As a result of the content analysis; repectively ''Performance Perception'', ''Impact Factors'', ''Performance Process '', ''Competence Groups''and ''Multiple Evaluation'' themes were reached. The differentiation in the interperetation of the experience of the participants are different from each other and they reflect the performance evaluation phenomenon as objectives and developmental processes. In the reviews about the problems of teacher performance evaluation system, the elements that affect the performance evaluation were discussed within the context of incompetence, being asystematic and culture. In their reviews about how the teacher performance evaluation system should be, they made statements about the objectives, planning and change. The participants have explained that the teacher performance evaluation system should be performed by competent education shareholders. In the reviews about 360 degree performance evaluation concept, the evaluation of teacher performance is considered as multiple evaluation and method. As a result, performance evaluation in education is a key activity in the better management of teaching and learning situations. It is expected that performance evaluation studies would analyze the differences between the performances of teachers correctly, reward performance, improve employees, provide feedback to employees, and serve to the purposes such as qualifying of organizational outputs.