Yumurta sektöründe lojistik uygulamaları
- Tez No: 544229
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde yumurta sektöründeki lojistik uygulamaların analizi ve incelenmesi ya-pılmış, lojistiğin önemi gerek tarihsel gerek ise sayısal veriler ile desteklenmiştir. Bu inceleme süresince ilk olarak lojistik yönetiminin tanımı yapılmış ve lojistiğin ve yumurta tavukçuluğunun tarihsel gelişim süreci kronolojik olarak aktarılmıştır. Bununla birlikte dünyada yumurta üretiminin kıtalara göre dağılımı verilerle açıklanıp, Türkiye'deki yumurta sektörünün analizi gerçek hayattan verilerle yapılmış ve giderek artan rekabet ve küreselleşme ortamında lojistiğin önemi ve sağlayacağı avantajlar anlatılmıştır. Bununla birlikte yumurta sektöründe kullanılan lojistik faaliyetler 7 ana başlık içerisinde aktarılmıştır. Bunlar ;“Yumurta Sektöründe Taşıma”,“Yumurta Sektöründe Depolama Ve Dağıtım Merkezleri”,“Yumurta Sektöründe Elleçleme”,“Yumurta Sektöründe Ambalajlama Ve Paketleme”, '' Yumurta Sektöründe Talep Yönetimi'', ''Yumurta sektöründe Envanter Yönetimi'' ve son olarak ''Yumurta Sektöründe Müşteri İlişkileri'' olarak sınıflandırılıp her biri detaylıca açıklanmış ve lojistik açıdan önemleri ve uygulanma yöntemleri belirtilmiştir. Son olarak sonuç bölümünde de artan dünya nüfusu ile birlikte besin olarak yumurtaya artan ihtiyaç ve bunun sonucunda artan yeni işletme sayısıyla gelen rekabetin sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analyzation of logistic applications in egg industry served, the importance of logistics was explained depending on both historical and numerical values. First, in this analyzation the explanation of logistic management and the historical evolution of logistic and egg poultry chronologically served. In addition to that the distribution of egg production between continents explained, the analyzation of current situation of egg industry in Turkey explained with real life numerical values and the importance of logistics in current globalization and competition situation explained. Furthermore to that the seven main logistic activities used in egg industry;“transportation in egg industry ”,“ storage and distribution centers in egg industry ”,“ filtering of eggs in egg industry ”, ''packing in egg industry'', ''Demand managment in egg industry'', İnventory managment in egg industry'' and ''Customer relations in egg industry'' is classified in detail of their importance as logistics aspect and application methods. Finally, in conclusion parts a result of rising human population in world, the need for egg as a nutrition is rising. This cause lots of new operations to be opened each day and create a competition between companies in egg industry. In conclusion part the results of this competition as a logistic aspect served.