Kendini sansürleyici görev türünün ve etkileşim çiftlerinin beyin fırtınasında yaratıcılığa etkisi
The effect of self-censorship based task types and interactive dyads on creativity in brainstorming
- Tez No: 544235
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günlük yaşamda endüstri, eğitim, reklam ve sağlık gibi pek çok alanda yeni programların ve ürünlerin geliştirilmesinde yaratıcı düşüncelere ihtiyaç duyulmaktadır. Beyin fırtınası tekniği temelde kişilerde ve gruplarda yaratıcılığı arttırmayı hedeflemektedir. Bu teknik eleştiri olmadan akla gelen çok sayıda düşünceyi üretme ve bu düşünceleri birleştirmeye dayanmaktadır. Beyin fırtınasında özgün düşünce üretimini veya yaratıcılığı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Beyin fırtınasında yaratıcılığı olumsuz etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Kendini sansürleme ve etkileşim kaygısı da bunlar arasındadır. Bununla birlikte bu iki faktör geçmişte ayrı olarak incelenmemiş ve etkileşim kaygısının temelinde kendini sansürleme olduğu iddia edilmiştir. Ayrıca bu iki faktörün yaratıcılığı hangi yolla etkilediği bilinmemektedir. Bu sorunları aydınlatmak için düzenlenen araştırmada kendini sansürleme ve etkileşim kaygısının yaratıcı düşünce üretimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma iki deneyden oluşmaktadır. İlk deneyde, kendini sansürleme isteği beyin fırtınası problemi manipüle edilerek değerlendirilmiştir. Beyin fırtınası problemleri: kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti önlemek, aile üyeleri arasındaki iletişimi arttırmak ve eşlerin daha mutlu ve uyumlu olması olarak belirlenmiştir. Katılımcılar seçkisiz bir şekilde eşleştirilmiş ve partnerleriyle birlikte kendilerine verilen beyin fırtınası problemi hakkında düşünce üretmişlerdir. Etkileşim kaygısını manipüle etmek amacıyla iki kişilik gruplar oluşturulmuş (kız-erkek, erkekerkek) ve katılımcıların düşüncelerini partneriyle paylaşması istenmiştir. Bu çalışmada problem türünün (sansürlemenin) özgün, esnek ve derin düşünce üzerindeki etkisi anlamlıdır. Şiddet koşulundaki katılımcılar, diğer koşuldaki katılımcılara oranla daha az düşünce üretmiştir. Bununla birlikte yaratıcılık ile sansürleme arasındaki ilişkiye esneklik ve derin düşünme aracılık etmektedir. Etkileşim kaygısının özgün, esnek ve derin düşünme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Benzer bir yöntemle hazırlanan ikinci deneyde, ilk deneyde yer alan eşler arasındaki uyum konusu araştırmaya dahil edilmemiştir. Ayrıca etkileşim kaygısı değişkenine kız-kız grubu eklenmiştir. Sonuçlar ilk deney ile tutarlıdır. Buna göre şiddet koşulundaki katılımcılar kendilerini anlamlı bir şekilde daha fazla sansürlemiş ve sonuçta daha az düşünce üretmiştir. Buna ek olarak, yaratıcılık ile sansürleme arasındaki ilişkiye esnek ve derin düşünmenin kısmi olarak aracılık ettiği görülmüştür. Öte yandan, grupların aynı ya da farklı cinsiyetlerden oluşması yaratıcılık üzerinde anlamlı bir değişime yol açmamıştır. Elde edilen bulgular, literatürde kendini sansürleme isteği ile ilgili açıklamalar ve düşünceleri yazılı ya da sözlü olarak ifade etmenin kaygı düzeyinde farklılığa yol açması ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In daily life, there is a need for creative ideas for developing new programs and products in many areas such as in industry, education, advertising and health. The main goal of the brainstorming technique is to increase creativity in individuals and groups. This technique is based on producing many ideas, which come to mind without criticism and combining those ideas. There are many studies on the brainstorming designed to determine the factors that enhance or inhibit the production of original ideas. Among the factors that inhibits creativity in brainstorming are self-censorship and interaction anxiousness. However these two factors were not examined separately in the past and it has been claimed that self-censorship is the basis of the interaction anxiousness. Moreover, it is not known how these two factors affect creativity. In the research conducted to elucidate these problems, the effect of self-censorship and interaction anxiety on creative idea generation was examined. There are two experiments in this research. In the first experiment, self-censorship was assessed by manipulating the brainstorming problem. Brainstorming problems were determined as preventing the murders of women and violence against women, improving communication between family members and increasing harmony between couples. The participants were paired randomly and they generated together ideas about problem of brainstorming to which was given them. Two pairs were formed (Female-Male, Male- Male) in order to manipulate interaction anxiousness and they were asked to share ideas with their partners. This study demonstrated that topic type (self-censorship) had significant effect on the number of the original, flexible and deep ideas. The participants under violence condition generated fewer ideas than participants under the other condition. In addition to this, it was also found that flexibility and persistence played mediator roles for the relationship between self-censorship and creativity. On the other hand, it was found that the interaction anxiousness did not have significant effect on the number of original, flexible, and deep ideas. In the second experiment, which was prepared in a similar method, the topic of enhancing the harmony between couples was not included. In addition, the girl-girl pair was added to the interaction anxiousness. The results were consistent with the first experiment. Accordingly, the participants under violence condition significantly censored themselves more than others and produced the least number of ideas. Also, it was found that flexibility and persistence played mediator roles for the relationship between self-censorship and creativity. On the other hand, same or different genders of the partners did not lead to significant effect on creativity. Obtained findings were explained from the literature about self-censorship and expressing the ideas in written or verbal fashion that may lead to a difference in the degree of anxiety.