Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki onyedi yaş grubu gençlerin kendini kabul düzeyini etkileyen bazı faktörler üzerinde bir araştırma
A Research on some factors effecting self-acceptance levels of 17 years old adolescents from various socio-economical levels
- Tez No: 16619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Ankara İlinin alt, orta ve üst sosyo ekonomik düzeydeki semtlerini temsil eden Mamak, Yeşilöz, İncirli, Aydınlıkevler, Çankaya ve Ayrancı Liselerinde, üçüncü sınıfa devam eden onyedi yaş grubundaki gençler üzerinde yapılmıştır. - ^ Araştırmanın örneklemini 60' ı kız, 60' ı erkek olmak üzere her okuldan eşit sayıda alınan toplam 120 genç oluş turmuştur. Araştırmanın amacı, gençlerin kendini kabul düzeyle rini ve bu düzeyin sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, aile yapı sı, annenin. -ögr enim düzeyi ve babanın öğrenim düzeyinden etkilenip etkilenmediğini incele mektir. Araştırmada örnekleme alınan gençlere“Kendini Kabul Envanteri Lise Formu”ile genç ve ailesi hakkındaki bazı genel bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır.IV Yapılan analizler sonucunda sosyo-ekonomik düzey ile gencin kendini kabul düzeyi arasındaki fark önemli çıkmıştır. Sosyo-ekonomik düzey yükseldikçe, kendini ka bul düzeyi de artmaktadır. Gençlerin kendini kabulleri açısından cinsiyetler arasında bir fark görülmezken, kardeş sayısı, doğum sıra sı, aile yapısı ile annenin ve babanın öğrenim düzeyinin gencin kendini kabulü üzerinde istatistiksel olarak önem li bir etki yaratmadığı saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Kendini kabul, Kendine^Güven, Kendine Saygı, Benlik Kavramı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on the 17 years old girls and boys. attending the third class of Mamak, Yeşilöz, İncirli, Aydınlıkevler, Çankaya and Ayrancı High Schools representing the high, medium, low socio-economical dist ricts of Ankara province. The sampling was total 120 young adolescence 60 of Which are girls and another 60 of which are boys. The purpose of the study was to determine whether socio-economical levels, sex, number of siblings, birth order, family structure, both of the parent's education effected the self-acceptance of the young people. Self-acceptance form developed for high school children and individual information forms were conducted to high school adolescents.VI Statistical analysis revealed that there was a sig nificant difference between self-acceptance and the socio- economical level. Therefore, as socio-economical level raises, self-acceptance level increases. From the point wiew of self-acceptance, there was no difference between the sexes while number of siblings, birth order, family structure, education of the parents were not statistically significant on the adolescents' self-acceptance. KEYWORDS: Self-Acceptance, Self-Conf idence, Self-Esteem, Self-Concept.