Tarımda biyoteknoloji uygulamaları ve bu tür buluşların patentlenebilirliği
Biotechnology applications in agriculture and patentability of such inventions
  1. Tez No: 544243
  2. Yazar: TAMER SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 705
Özet
Bu tez çalışması ile son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte tarımsal alanda gerçekleştirilen biyoteknoloji uygulamaları ile bu uygulamalar sonucu ortaya konulan buluşların patentlenebilirliği başta Avrupa Patent Ofisi mevzuatı ve içtihatları ile Avrupa Birliği'nin 98/44 sayılı Biyoteknoloji Direktifi ve ulusal uygulamalar çerçevesinde incelenmiştir. Tarımsal biyoteknoloji alanında gerçekleştirilen biyoteknolojik buluşların en önemli kısmını genetiği değiştirilmiş organizmalar-GDO'lar (genetically modified organisms-GMOs) oluşturmakla birlikte, bu alanda bitki ve tohum teknolojisine ilişkin çok çeşitli yöntemler ile buluşlar gerçekleştirilebilmektedir. Bu tür buluşların, patent hukukunda öngörülen patentlenebilirlik yasaklarına tabi olmaksızın, patentlenip patentlenemeyeceği çokça tartışılmış ve tartışılmaya devam etmektedir. Tezimizde, konuya ilişkin teknik bilgiler verildikten sonra, canlıların patentlenemezliği, keşif ve doğanın ürünü argümanları çerçevesinde bu tür buluşların patentlenebilirlik şartlarını taşıyıp taşımayacağı ortaya konulmuştur. Bu tür buluşların, patent ofisi başvurusu sırasında tarifnamede açık ve tam olarak açıklanması ile biyolojik materyalin tevdi konusu da tezimiz kapsamında ele alınmıştır. Tarımsal biyoteknoloji alanında gerçekleştirilen buluşlar, patentlenemeyen konu ve buluşlar ile teknik nitelik, yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik kriterleri çerçevesinde incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Tarımsal Biyoteknoloji, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, Biyoteknolojik Buluş, Patent, Patentlenebilirlik.
Özet (Çeviri)
With this thesis study, the developments of technology in recent years and the biotechnology applications realized in the agricultural field, and the applications of these inventions have been examined in the framework of European Patent Office legislation and case law, European Union Biotechnology Directive 98/44 and national applications. With the creation of genetically modified organisms (GMOs) in which the most important part of the biotechnological inventions realized in the field of agricultural biotechnology are created, inventions are realized with a wide variety of methods related to this field plant and seed technology. Whether such inventions can not be patented without being subject to patentability prohibitions as laid down in the patent law continues to be widely debated and discussed. In this study, after the technical information on the subject has been given, it has been demonstrated that such inventions will bear the requirements of patentability, within the framework of that non-patentability of living things, discovery and product of nature arguments. The deposit of biological material is also covered in the scope of our thesis as well as the sufficiency of disclosure in the patent application. The inventions realized in the field of agricultural biotechnology have been examined within the framework of the criteria that can not be patented, inventions, technical character, novelty, invention step and industrial applicability. Key Words : Agricultural Biotechnology, Genetically Modified Organisms, Biotechnological Inventions, Patent, Patentability.