E-belediye ve belediye mali yönetimine etkisi: Canik Belediyesi
E-municipality and the impact on municipal financial structure: Canik Municipality
- Tez No: 544244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada elektronik belediye uygulamalarının, e-belediyecilik anlayışının yerel yönetim sistemi içinde önemli bir yerde olan belediyelerde; mali yönetime etkileri incelenmiştir. Çalışmanın alan araştırma kısmı Canik Belediyesi ile yapılmıştır. Elektronik işletme ve elektronik kar amacı gütmeyen işletme işletmelerin özelliklerine yer verilmiş oradan elektronik belediye kavramının özellikleri ortaya koyulmuş; e-belediye uygulamalarının daha iyi anlaşılabilmesi için; e-belediyenin Türkiye'deki gelişim süreci incelenmiştir. E-belediyeciliğin belediyeye mali etkilerini daha iyi açıklayabilmek adına belediyenin gelirleri, belediyenin giderleri, belediye bütçe yapısı ve son olarak ta belediye muhasebesinin özellikleri ortaya koyulmuştur. Özellikle incelenen e-belediyecilik uygulamalarının mali olarak belediyeye belirgin bir katkısının olmadığı görülmüş olmasına rağmen halkın e-belediyecilik uygulamaları hakkında bilinçlendirilmesi ve güvenilirliğinin bilinebilir hale getirilmesi ile mali yönden belediyeye katkı yapacağı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In that study, the effects of electronic municipal applications on financial management were examined in the municipalities that have an important position in the municipal corporation system with the e-municipality understanding. The field research part of the study is made with Canik Municipality. The features of businesses which have no electronic business and the businesses that are electronic non-profits are given and then the features of electronic municipality concept are exhibited; e-municipality's development process in Turkey was examined for better understanding of e-municipality applications. In order to explain the financial implications to the municipality better, some features like revenues of municipality, the structure of the budget of municipality; municipality budget and the characteristics of municipal accounting were presented. Although it is seen that the e-municipality applications which have no significant contribution to the municipality are investigated; it is foreseen that raising the awareness of people about e-municipality applications and make those applications' credibility recognized will contribute to the municipality financially.