A study of subversion as represented in the novels of Victorian and thatcherite england: North and South, Hard Times, Waterland, The Radiant Way
Victorya ve Thatcher dönemi İngiltere'si romanlarında temsil edilen bir alt üst etme çalışması: North and South, Hard Times, Waterland, The Radiant Way
- Tez No: 544252
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN CANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Kültürel Materyalizm ışığında, seçilen Victoria ve Thatcher dönemi İngiltere'si romanlarının muhalif bir okumasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu iki dönemin genel özelliklerini ortaya koyan dört roman seçilmiştir. Elizabeth Gaskell'ın North and South ve Charles Dickens'ın Hard Times seçilen Viktorya dönemi romanları, The Radiant Way ve Waterland Thatcher dönemi İngiltere'si romanlarıdır. Çalışmanın odağı, bu romanlardaki sınıf, aile ve eğitim kurumları ile ilgili karşıt unsurlar olmuştur. Bu kadar uzak dönemlerin karşılaştırılmasıyla, çalışma İngiliz toplumundaki güç ilişkilerinin iki dönem arasında nasıl değiştiğini ortaya çıkarmayı ve zaman zaman muhaliflerin hakim ideolojiyi nasıl şekillendirdiği yada yıktığını açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın iddiası, bu romanların yalnızca hakim ideolojileri değil, aynı zamanda onların muhaliflerini de barındırmakta olduğudur ve bu romanların daha derinlemesine anlaşılması için romanlarda mevcut manipülasyonların farkında olunması gerektiğidir. Çalışma ayrıca, ideolojilerin toplumda nasıl işlediğini ve insanların bu farklı çağlardaki algılarını nasıl şekillendirdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to provide a dissident reading of the selected novels of Victorian and Thatcherite England in the light of Cultural Materialism. Four novels which reveal the general characteristics of these two epochs have been chosen. North and South by Elizabeth Gaskell and Hard Times by Charles Dickens are the selected Victorian novels and The Radiant Way and Waterland are the novels of Thatcherite England. The focus of the study has been on the subversive elements in these novels concerning the institutions of class, family and education. Through the comparison of such distant periods, the study aims to reveal how the power relations in English society changed in-between two periods and to lay bare how dissidence managed, at times, to appropriate or to subvert the hegemonic ideologies of those times. The claim of this study is that these novels embody not only hegemonic ideologies but also subversions of them, and in order to make a deeper comprehension of the novels, one needs to be aware of the manipulations present in the novels. The study also provides a means to realize how ideologies functioned in society and how they shaped people's perceptions in these different epochs.