Les fondements méthodologiques et métaphysiques du concept de démocratie chez Spinoza
Spinoza'da demokrasi kavramının metodolojik ve metafizik temelleri
- Tez No: 544253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER ARMANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu doktora tezinin konusu, Spinoza'nın politik düşüncesinin ve demokrasi kavramının onun felsefi sisteminin bütünüyle, metodolojisi, metafiziği ve ontolojisiyle ilişkisidir. Amacı, Spinoza'nın demokrasi savunusunun natüralist ve içkinlikçi felsefi sisteminin zorunlu politik sonucu olduğunu, Spinozacı demokrasinin klasik bir yönetim biçimi değil, sınırsız ve kapsayıcı bir ontolojik-politik hareket olduğunu göstermektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmamız şu soruları cevaplamaya çalışmıştır: Spinoza nasıl bir felsefi yönteme sahiptir? Metafizik ve politik eserleri arasındaki yöntemsel sürekliliğin niteliği nedir? Özellikle hangi metafizik-ontolojik öncülleri, demokrasiyi savunmasını zorunlu kılmıştır? Bunları cevaplamak için, 1. Bölümde Spinoza'nın yöntemi, 2. Bölümde tüm şeylerin varlığının ve bilgisinin kökeni olarak Tanrı/Doğa kavrayışı ve politik çıkarımlarını dayandırdığı insan doğası kavramı incelenmiştir. 3. Bölüm ise bütünüyle Spinoza'nın politik düşüncesine ve demokrasi kavramına ayrılmıştır. Çalışma ayrıca, 2. Bölümün konularından biri olan töz ile sıfatları arasındaki özdeşlik üzerine literatürdeki önemli yorumların detaylı bir değerlendirmesini sunan Ek kısmına sahiptir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is the relation of Spinoza's political thought and his defense of democracy to the whole of his philosophical system, more precisely, to his methodology, metaphysics and ontology. Its aim is to show that Spinoza's defense of democracy is the necessary political conclusion of his naturalist and immanentist philosophy, and that, for Spinoza, democracy is not a simple form of government but a limitless and inclusive ontologico-political movement. Within the scope of this aim, it tries to answer following questions: What kind of a philosophical method does Spinoza have? What is the nature of the methodological continuity between his metaphysical and political works? Exactly which metaphysical-ontological premises necessitated such a defense of democracy? In order to answer these questions, we analyzed in the first part Spinoza's method, and in the second part, his conception of God/Nature as the origin of all being and knowledge, as well as his concept of human nature on which he builds his political deductions. The third and last part is entirely consecrated to Spinoza's political thought and to his concept of democracy. The dissertation also includes an Appendix presenting a detailed discussion of the most influential interpretations on the identity between the substance and its attributes, which is one of the themes of the second part.