The representations of history through fiction: Christy Lefteri's The Beekeeper of Aleppo and Victoria Hislop's Those Who Are Loved
Tarihin kurgusal betimlemeleri: Christy Lefteri'nin The Beekeeper of Aleppo ve Victoria Hislop'in Those Who Are Loved adlı eserleri
- Tez No: 752322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Christy Lefteri'nin The Beekeeper of Aleppo (2019) ve Victoria Hislop'un Those Who Are Loved (2019) eserleri Yeni Tarihselci yaklaşımla incelenmiştir. Tez, tarihsel olayların tarihsel rivayetlerdeki sunumunu kısaca inceleyen bir girişle başlamakta, Eski ve Yeni Tarihselcilik karşılaştırmasını da içermektedir. Ayrıca,“tarihin metinselliği”,“metinlerin tarihselliği”, metinlerle yazarların kültürel ve biyografik geçmişlerinin ilişkisi,“yıkım”ve“önlenmesi”gibi, Yeni Tarihselciliğin temel argümanları uygulanmış, diğerleri tartışılmıştır. Tarihi kurgusal romanların nitelikleri sunularak, tarihi kurgusal ve kurgusal olmayan romanlar arasındaki farklar tartışılmıştır. Girişin sonunda, yazarların geçmişi, yazdıkları dönem ve İngiliz yazarlar olarak Suriye ve Yunanistan'la olan bağlantıları hakkında bilgiler verilmiştir. Tez, tarihi olayların, tarihsel kurgudaki ve tipik tarihi rivayetlerdeki sunumları arasındaki farkları ortaya koyup, romanları Yeni Tarihsel perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölüm, 2011 iç savaşında Suriyeli mültecilerin, tarihi rivayetler ve The Beekeeper of Aleppo'deki hikaye ve deneyimlerine ilişkin çalışmayı içermektedir. Çalışma, tarihî rivayetlerdeki bilgi ve belgelerle romandaki olayların aktarım biçimi incelenerek gerçekleştirilecektir.“Yıkım”ve“önlenmesi”,“metinlerin tarihselliği”gibi noktalar, romandaki mültecilerin hikayeleriyle incelenecektir. İkinci bölüm, Those Who Are Loved'da siyaset, Yunan toplumu ve 1940'ların Yunanistan'ındaki diğer önemli olay temsillerinin analiziyle, tarihi olaylarda zamanın ruhuna ve önemine odaklanmaktadır. Aynı olayların tarihsel rivayetlerdeki temsillerine ilişkin bir çalışma da yapılmaktadır. Bu çalışma, Yeni Tarihselci argümanların bahsedilen özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Üçüncü bölüm, iki romanın ve yazarların yazma tekniklerinin karşılaştırılmasıdır. Romanların benzerlikleri ve farklılıkları incelenecektir. Çalışma, tarihi olayların tarihi kurgu romanlarındaki sunumunda daha fazla niteliğinin ortaya konulmasına yardımcı olacaktır. Bu kıyaslamayla, Yeni Tarihselciliğin eleştirinin temel referans noktaları tartışılmaktadır. Sonuç, tarihi kurgu romanların niteliklerinin önemini özetlemekte ve ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Christy Lefteri's The Beekeeper of Aleppo (2019) and Victoria Hislop's Those Who Are Loved (2019) are studied from a New Historicist approach. The thesis starts with an introduction that briefly studies the representations of historical events in historical accounts. It also includes a comparison between Old Historicism and New Historicism. Additionally, the major arguments of New Historicism are applied such as“the textuality of history,”“the historicity of texts,”the relationship between the texts and the cultural and biographical backgrounds of the authors.“Subversion”and its“containment,”and other arguments are discussed. The different types of historical novels and their qualities are mentioned. The introduction is finalized with information about the writers' backgrounds, the time of writing, and their connections to Syria and Greece as British authors. This thesis aims at analysing the novels from a New Historical perspective as a contribution to the studies that aim to reveal the differences between representing historical events in historical fiction on the one hand and the representations of the same events in typical historical accounts on the other. Chapter one includes a study of the representations of stories and experiences of the Syrian refugees of the civil war of 2011 in historical accounts and in The Beekeeper of Aleppo. This study is carried out by analysing the information and documentation provided by historical accounts and the ways of conveying the events in the novel. Points like the“subversion”and its“containment,”“the historicity of texts”are to be studied through the stories of refugees in the novel. Chapter two focuses on the zeitgeist of historical events and its importance by analysing the representations of politics, the Greek society and other major incidents of 1940s Greece in Those Who Are Loved. However, a study of the representations of the same events as represented in historical accounts is also undertaken. This study discloses the features mentioned earlier of the New Historicist arguments. Chapter three is a comparison of the two novels and the writing techniques of the writers. The similarities and the differences between the novels are examined. This study aims at introducing the qualities of representations of historical events in historical fiction novels. Besides that, the main reference points of New Historicism are discussed in this comparison. The conclusion summarizes and states the importance of the qualities of historical fiction novels.