Farelerde 7,12-dimetilbenzantrasen/12-tetradocanoylphorbol-13-asetat uyarımlı deri kanseri modelinde kalsiyum fruktoborat'ın biyoetkinliğinin araştırılması
The assesment of calcium fructoborate bioactivity on 7,12-dimethylbenzanthracene/12-o-tetradecanoylphorbol-13-acetate induced skin cancer model in mice
- Tez No: 544262
- Danışmanlar: PROF. DR. PENBE SEMA TEMİZER OZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kanser; hücrelerin aşırı ve zamansız çoğalmalarına yol açan, metabolik davranışsal değişiklikler geçirdikleri, çok basamaklı bir süreçtir. Kanserli hücrelerde sinyalizasyon ve apoptozis mekanizmalarında değişiklikler meydana gelmektedir. Deri kanseri ise epidermiste apoptozisin çok az olması veya çok fazla hücrenin prolifere olmasıyla karakterize bir kanser türüdür. Kanser tedavilerinde bor bileşenlerinin kullanıldığı ve bu bileşenlerin birçok biyolojik fonksiyonu olduğu bilinmektedir. Bu bileşenlerden kalsiyum fruktoborat (CaFB) yenilebilir bitkilerde bulunan Bor'un doğal formuyla aynı kimyasal yapıyı gösteren besin katkı maddesidir. Yapılan araştırmalar, CaFB'ın, yangı önleyici etkilerinin olduğunu ayrıca invitro ortamda antioksidan özellik gösterebileceğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışmanın amacı, CaFB'ın deri kanseri üzerine etkilerinin araştırılması oluşmaktadır. CaFB'ın antikanser etkinliği; 7,12-dimetilbenza[a]ntrasen (DMBA)/12-Tetradecanoylphorbol-13-acetate (TPA) uyarımlı deri kanseri modelinin 7-9 haftalık dişi balb-c farelerde oluşturulmasıyla araştırıldı. Deney protokolü kapsamında 92 adet balb-c fare kullanıldı fareler; kontrol (n=10), CaFB (n=10), Tümör (D+T, DMBA+TPA) (n=18), T1 (CaFB+DMBA+TPA) (n=18), T2 (DMBA+CaFB+ TPA ) (n=18), T3 (DMBA+TPA+CaFB) (n=18), grubu olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. 22 haftalık deney periyodu sonunda fareler dekapite edilerek kan, deri ve tümör örnekleri alındı. Alınan normal deri ve tümör örneklerinde PTEN, Akt, HRAS, HIF-1α gen ekspresyon düzeyleri Kantitatif Polimer Zincir Reaksiyonu (qPZR) analiziyle gerçekleştrildi. Aynı genlerin protein düzeyleri Western Blot ve immunohistokimyasal analizlerle belirlendi. Oksidatif hasar belirteçlerinin tayini spektrofotometrik analizlerle, GAPDH aktivite testi ise ticari kit kullanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca alınan normal deri ve tümör dokusunda histokimyasal ve TUNEL (terminal deoxynucleotidyl transferase (TdT)-mediated deoxyuridine triphosphate (dUTP)-biotin nick end-labeling) analizi yapıldı. Alınan kan serumlarında ise İnterlökin-6 (IL-6), İnterlökin-1Beta (IL-1β), Tümör Nekrozis Faktör alfa (TNFα) düzeyleri ELISA analizleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cancer is a multistep disease leading normal cells to proliferate excessively in a timeless manner and to switch their metabolic activity. Boron component is known to be used in cancer treatment and several biological functions. Having the same chemical structure found in edible plants, CaFB is a dietary supplement. Experimental results indicate that CaFB has anti-inflammatory effects besides, it may exhibit antioxidant effects in-vitro. In this context, the aim of this study was to investigate the effects of CaFB on skin cancer. The anticancer efficacy of CaFB was investigated following the induction of skin cancer model with 7,12-dimethylbenzene[α]ntrasen (DMBA)/12-Tetradecanoylphorbol-13-acetate (TPA) in 7-9 week old female balb-c mice. In the scope of the experimental protocol, 92 balb-c mice were used and divided into 6 groups as described: Control (n=10), CaFB (n=10), Tumor (D+T, DMBA+TPA) (n=18), T1 (CaFB+DMBA+TPA) (n=18), T2 (DMBA+CaFB+ TPA ) (n=18), T3 (DMBA+TPA+CaFB) (n=18) group. At the end of the 22-week experimental period, mice were decapitated and blood, skin and tumor samples were collected. PTEN, Akt, HRAS, HIF-1α gene expression levels in normal skin and tumor samples were carried out by Quantitative Polymer Chain Reaction analysis. Protein levels of the same genes were determined by Western Blotting and immunohistochemical analysis. Detection of oxidative damage markers was performed by spectrophotometric analysis and determination of GAPDH activity test was performed by using a commercial kit. Moreover, histochemical and TUNEL (terminal deoxynucleotidyl transferase (TdT) -mediated deoxyuridine triphosphate (dUTP) -biotin nick end-labeling) analysis were performed in normal skin and tumor tissue. In the collected blood serum, IL-6, IL-1β, and TNFα levels were determined by ELISA analysis.