Bazı boyar maddelerin bıttım kabuğundan elde edilen aktif karbon üzerindeki adsorpsiyonunun incelenmesi
Examination of some dyestuffs adsopstion on activated carbon abtained with shell of pistacia terebinthus
- Tez No: 544286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, Siirt yöresinden temin edilen bıttım kabuğu atıkları ZnCl2 ile muamele edilmiş ve aktif karbon hazırlanmıştır. Kongo kırmızısı ve Malahit yeşili boyar maddeleri kullanılarak beş farklı derişime (10, 20, 30, 40 ve 50 ppm) sahip çözeltiler hazır hale getirilmiştir. Bu çözeltilerin üç farklı sıcaklıkta ( 298K, 308K ve 318K) tutunma miktarları hesaplanmıştır. Çalışmada denge süresi her iki boyar madde içinde 40.-50. dk olarak bulunmuştur. Çözeltilerdeki adsorpsiyon % derişimlerinin sıcaklık ve derişim artışına bağlı olarak arttığı gözlenmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak kinetik ve izoterm çalışmaları yapılmıştır. Kinetik çalışmalarda her iki boyar maddeninde Pseudo 2. derece adsorpsiyon kinetiğine uygun olduğu tespit edilmiştir. İzoterm verileri ise Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm bağıntıları kullanılmış ve korelasyon katsayıları değerlendirilmiştir. Kullanılan boyar maddelerinin her ikisininde Freundlich ve Temkin izotermlerine uygunluğu gözlenmiştir. Adsoprpsiyon işleminin termodinamik verileri se best entalpi, entalpi ve entropi parametleri hesaplanmıştır. Hesaplanan veri sonuçlarına göre her iki boyar madde için; ΔG° değerlerinin negatif, ΔH° ve ΔS°değerlerinin pozitif hesaplandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my thesis work, shell of pistacia terebinthus, supplied from Siirt province, had been entreated with ZnCl2 and activated carbon had been prepared. Solutions thathad five different concentrations (10, 20, 30, 40 and 50 ppm) had been prepared by using Congo Red and Malachite Green dyestuffs. The amount of adsorption of the solution had been calculated in the three different temperature (298K, 308K and 318K). In the work, equilibrium time for two dyestuffs had been determined as 40th -50th minutes. It had been noticed that % concentration of adsorption of solutions increased thanks to raise of temperature and concentration. Kinetical and isothermal works had been done by using acquired data. It had been determined that two of dyestuffs were suitable for Pseudo 2th degree adsorption kinetic Langmuir, Freundlich and Temkin isothermal connection had been used for isothermal data caeffident of correlation had been evaluated. Suitability of Freundlich and Temkin isotherm had been abserved in bath of used dyestuffs thermodynamical data of adsorption work, se best entalpi, entalpi and parameter had been calculated. According to result of estimated data for bath of dyestuffs, it had been abserved that rates of ΔG° was negative, rates of ΔH° and ΔS° were positive.